Haşim Kılıç’tan çok konuşulacak veda konuşması

"Kim alınırsa alınsın. Dün olduğu gibi emekli olduktan sonra da doğruları söylemeye devam edeceğim"

Haşim Kılıç’tan çok konuşulacak veda konuşması

Görevini Zühtü Arslan’a bırakın Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç veda konuşmasında flaş açıklamalarda bulundu. Kılıç “Kim alınırsa alınsın. Dün olduğu gibi emekli olduktan sonra da doğruları söylemeye devam edeceğim” dedi.

Haşim Kılıç bu konuşmasıyla hatırlanacak!Haşim Kılıç bu konuşmasıyla hatırlanacak!

 

Kılıç’ın konuşmasından satır başları:

AYM’DE YAPTIĞIMIZ EN ÖNEMLİ ŞEY

AYM'de en önemli yapılan şey ne oldu derseniz bir tek ses vardı. Bugün geldiğimiz noktada geçmişte kalan sınırlayıcı, daraltıcı ve yasaklayıcı anlayıştan hak ve özgürlüklerin önüne açan ve özgürlükçü anlayışla olaylara yaklaşan anayasanın niteliklerini, evrensel niteliklerle dolduran bir Anayasa Mahkemesi var. Bundan dolayıdır ki AYM yurt içi ve dışında haklı övgü kazanmıştır.

Geride bıraktığımız arkadaşların bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğine eminim. 2010 yılında bireysel başvuru hakkı bizim mahkememize verildi. Bunun başarı ile yürütüldüğünü belirtmek isterim. Bugün AYM bireysel başvuruya bakmış olduğu ve baktığı kararlar sonunda burası temel hak ve özgürlükler mahkemesine dönüşmüştür.

AYM'nin verdiği kararlar sonrası uluslararası kuruluşlarda bu mahkemenin etkin bir denim yaptığı ortaya çıkmıştır. Bu şu demektir. Artık AYM Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi çerçevesinde sorunları bu şekilde değerlendirildiğinin kabulüdür.

Ben AYM'yi getirdiğimiz noktadan mutlu memnun ve onur duyduğum bir noktada olduğunu ifade etmek istiyorum. 1990 yılında AYM'ye seçildiğim gündün itibaren çok meşakkatli bir yolcuğum oldu. Her iktidar döneminde linç edilmekten kendimi alamadım. Bu niye oldu derseniz belki benim özgürlük anlayışımdan kaynaklandı diyebiliriz. Geldiğim günler başka başka nitelenmeler oldu. Bugün de farklı nitelemelerle saldırılar karşısında kaldım. Bu saldırılardan yılmadım ve doğru bildiğim yolda yürüdüm. Ben temel hak ve özgürlüğe yapılacak olan saldırın insanoğluna yapılan bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Oylarımı da bu yönde kullandım.  Kimi alkışladı kimi eleştirdi.

“KİM ALINIRSA ALINSIN KONUŞACAĞIM”

Bugüne kadar AYM'de yaptığım görevimi emekli olduktan sonra da mücadelemi sürdüreceğim. Doğruları, yanlışları söyleyeceğim. Kim alınırsa alınsın etkilenmiyorum. Biz bu olduğunu sürdürmek zorudayız.

İnsanlar düşüncelerini ifade etmelidir. Konuşmadan birbirimizi nasıl anlayacağız. İfade özgürlüğünün çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda şahsıma yapılan eleştirileri hep bu çerçevede gördüm. Bugün yeni başkanımızı seçmiş bulunuyoruz. Emeklilik kararımı vermiş bulunuyorum. Dilekçemi gönderdim artık emekliyim. Bir ay önce böyle bir karar aldı. Konuşmamın bayında da söylediğim gibi yasa gereği 2 ay önce başkanın seçilmiş olması bu yıl uygulandı. Şuanda bu çatı altında iki başkan var. Tek çatı altında iki başkan olmaz. Seçilmiş olan arkadaşımın daha rahat çalışması adına emeklilik kararımı aldım.

“DARBECİ İDDİALARINA” SERT SÖZLER

‘Özellikle şahsıma karşı yapılan ‘darbeci, kumpasçı’ ya da birtakım şeyler içerisinde ‘siyaseti yönlendirmeye ya da siyaset mühendisliği yapmaya’ dönük eleştiriler yapıldı. Hele hele ‘darbecilik’ kelimesi beni inanın derinden üzen en önemli eleştiri olmuştur. Verdiğim kararlarla, yazdığım karşı oylarla benim temel hak ve özgürlüklere olan bağlılığım, demokrasi anlayışımdan en çok faydalananlar beni ‘darbeci’ sıfatıyla itham etmişlerdir.”

“Herhangi bir siyasi projem yok”

Kılıç bundan sonraki hayatına ilişkin bir soruya ise “Her hangi bir siyasi projem yok” dedi.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...