Sözcü Plus Giriş

ÖSYM sonuç açıklama sistemi giriş

ÖSYM, bünyesinde bulunan KPSS, LYS, YGS, ALES, EKPSS gibi sınavların sonuçlarını ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi üzerinden ilan etmektedir. Peki ÖSYM'nin sonuç açıklama sistemi nasıl kullanılır, sistemi giriş nasıl yapılır ve KPSS sonuçları, LYS sonuçları, ALES sonuçları, EKPSS sonuçları vb. nasıl öğrenilir?..

Güncellenme: 13:51, 14/07/2016
ÖSYM sonuç açıklama sistemi giriş

Türkiye’de yapılan merkezi sınavların büyük çoğunluğu ÖSYM’nin bünyesinde ve sorumluluğunda yer almaktadır. Bunların arasında KPSS, EKPSS, ALES, YGS, LYS, TUS, İSG, JANA, DGS vb. yer almaktadır. Bu sınavların yapımı, başvuların alımı ve sonuçların açıklanması ÖSYM’nin sorumluluğundadır. ÖSYM sınav sonuçları ile ilgli olarak adayları Sonuç Açıklama Sistemi adı verdiği bir alt sayfasına yönlendirmektedir. Haberimizin devamında bağlantısı bulunan sayfada sonucu açıklanan sınavların bağlantıları yer almaktadır. İlgili bağlantılar ilgili sınavın sonucunun öğrenilebileceği giriş ekranına yönlenmektedir.

ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi’ne giriş için tıklayınız

SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

ÖSYM kapsamındaki KPSS, ALES, LYS, YGS gibi bir sınava girdiyseniz sistemde sınavla ilgili bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada T.C kimlik numaranız ve ÖSYM şifresiniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Şifrenizi unuttuysanız ÖSYM’nin aşağıdaki yönergelerini takip ederek şifrenizi yenileyebilirsiniz.

İLGİLİ HABERKPSS sonuçları 2016: Sonuçlar saat 16:30 da açıklanıyor... (ÖSYM sonuç)KPSS sonuçları bugün saat 16:30 da açıklanıyor…

ÖSYM ŞİFRESİNİN YENİLENMESİ

ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlar için sistemde daha önceden tanımlanmayan adaylar için Başvuru Merkezlerinden yapılan başvuru işleminde adaylara internet erişim şifresi ücretsiz olarak verilmektedir. Bu şifre, adayın sisteme ilk girişinde aday tarafından bizzat değiştirilir. Bu şifreler geriye dönüşümsüz olarak ve kriptolu olarak sistemimizde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir.Adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreyle birlikte ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr ve https://sonuc.osym.gov.tr adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav sonuçları ve yerleştirme bilgilerini edinme işlemlerini yapabilirler.

Şifre, adayın hem ilgili sınavın bütün aşamalarında, hem de sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır. Kişisel şifresini kaybeden veya unutan adaylar, ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir. Sorulara doğru cevap veremediği için internet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya ekte yer alan ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, ücreti karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Nüfus cüzdanında adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.