Sözcü Plus Giriş

Mugabe görevinden alındı

Afrika'da geçtiğimiz hafta yaşanan Mugabe geriliminde sona yaklaşılıyor. Reuters haber ajansı, Mugabe'nin kurucu lideri olduğu ZANU-PF Partisi'nden kovulduğunu yazdı. Mugabe'nin yerine ise kendisinin bizzat kovduğu yardımcısı Emmerson Mnangagwa'nın getirilmesi gündemde.

Sozcu.com.tr
15:06 -
Mugabe görevinden alındı

Afrika ülkesi Zimbabwe’de görevi bırakması gündemde olan ve askeri müdahale sonrasında ev hapsinde tutulan Devlet Başkanı Robert Mugabe konusunda bir gelişme yaşandı. Bu ay başında Mugabe’nin görevden aldığı Emmerson Mnangagwa’nın ardından halkın tepkisini çeken devlet başkanı Kurucu Başkanı olduğu ZANU-PF Partisi’nden ihraç edildi.

İLGİLİ HABERAfrika'da tanklar sokağa çıktıAfrika'da tanklar sokağa çıktı
Reuters’a konuşan yetkililer, “Mugabe ihraç edildi. Mnangagwa bizim yeni liderimiz” ifadesini kullandı. Mugabe’nin durumuyla ilgili özel bir oturuma katılan 3 diğer delege de bu açıklamayı doğruladı. Ajansın son dakika şeklinde geçtiği haberde ise Mugabe’nin eşi Grace Mugabe’nin de partiden ihraç edildiği belirtildi.İLGİLİ HABERMugabe ortaya çıktı, keyfi yerindeMugabe ortaya çıktı, keyfi yerinde
Ajansa konuşan Zimbabwe Veteranları’nın lideri Mutsvangwa da ZANU-PF’nin Mugabe’nin devlet başkanlığındna tasfiyesi için de kararlar aldığını ve süreci başlattıklarını öne sürdü. Öte yandan yapılan açıklamada Mugabe’nin devlet başkanlığı görevinden Pazartesi günü yerel saatle 12:00’ye kadar istifa etmemesi halinde hakkında soruşturma açılacağı belirtildi.

Son güncelleme: 16:37 19.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more