Üniversite sınavı değişiyor: Araştırma üniversiteleri hangileri? Araştırma üniversitesi nedir?

Üniversite sınavlarında sil baştan değişikliğe gidiliyor, yeni üniversite sınav sistemi nasıl olacak? Yeni üniversite giriş sistemi gelirken, araştırma üniversiteleri kavramı da hayatımıza girdi. Hangi üniversiteler araştırma üniversitesi oldu? İşte yeni sisteme dair detaylar.

Üniversite sınavı değişiyor: Araştırma üniversiteleri hangileri? Araştırma üniversitesi nedir?

Yeni üniversite sınavı sistemi geliyor ancak konular değişmiyor. Sınav stresinin azaltılması gerektiği belirtilerek yapılan değişiklerle puan türleri de değişti. Yeni puan sistemine göre sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türlerinde tercihler yapılacak. Eski sistemdeki MAT-1, MAT-2 gibi çeşitlendirilmiş puan türleri kalkacak.

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ GELİYOR

Recep Tayyip Erdoğan açklamasında araştırma üniversitelerinin gelceğini açıkladı. Başlangıçta 10 üniversite araştırma üniversitesi olarak belirlendi. Araştırma üniversiteleri olan okulların listesi şu şekilde; Ankara, Boğaziçi, Erciyes, Gazi, Gebze Teknik, Haccettepe, İstanbul, İTÜ, İzmir Yüksek Teknoloji, ODTÜ.  Yedek araştırma üniversiteleri ise, Ege Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi

MERKEZİ SINAVLAR GELİYOR

Türkçe ve matematik sınavı merkezi olarak yapılacak, soruların kaynağı ise yine müfredat olacak. Tüm sınavlar bir haftada gerçekleştirilecek.

Loading...