Elinde eski iPhone’u olan ne yapacak?

Apple'ın iPhone 7 ve daha eski model cihazların hızını düşürdüğünü kabul etmesinin ardından vatandaşın kafasında soru işaretleri oluştu. Uzmanların bir kısmı tüketici mahkemesi yolunun açık olduğunu söylüyor. Diğer bir kısmı ise yavaşlama garanti kapsamı dışına ise hukuki yolların kapalı olduğunu belirtiyor.

Elinde eski iPhone’u olan ne yapacak?

2007 yılından 2016 mali yılının sonuna kadar Apple 212 milyon iPhone sattı. Bu yılın kasım ayında çıkan iPhone 8'den önceki cihazları kullananların önemli bir bölümü telefonlarının eski performansında olmadığını ifade ediyor. Hatta öyle ki Apple da geçen hafta yaptığı bir açıklamada cihazların performansını yeni güncellemeler ile düşürdüğünü resmen kabul etti.

ABD’DE DAVA AÇILDI

Hal böyle olunca Apple'a ABD'de dava açılması uzun sürmedi. Stefan Bogdanovich ve Dakota Speas isimli iki iPhone 7 kullanıcısı Apple'ın güncelleme yaparken cihazın performansının düşeceğinin bilgisini kendilerine vermediğini ifade ederek şirkete tazminat davası açtı. ABD'deki dava nereye gider bilinmez fakat kesin olan bir şey var ki dünyadaki iPhone çılgınlığı Türkiye'de de tam gaz devam ediyor.

Apple, iPhone'ları bilerek yavaşlattığını kabul etti İlginizi Çekebilir Apple, iPhone'ları bilerek yavaşlattığını kabul etti

‘YENİ CİHAZ ALDIRMA TAKTİĞİ’

Yüz binlerce iPhone'un olduğu Türkiye'de Apple müşterilerinin yavaşlatıldığı kabul edilen cihazlarıyla ne yapacağı merak ediliyor. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Apple cihazlarının yavaşlatılmasıyla birlikte tüketiciye bazı haklar doğuyor. Tüketiciler dava açabilirler” diye konuştu. Apple'ın kullanım özelliklerini yavaşlatarak yeni cihaz aldırmak için bir pazarlama taktiğine giriştiğini savunan Ağaoğlu Apple'ın da bu durumu kabul ettiğini belirterek, “Tüketiciler Apple'ın resmi olarak cihazları yavaşlattığını belgeleyen açıklamasını alıp mahkemeye gidebilirler” ifadesini kullandı.

apple32332

‘GARANTİ SÜRESİ DIŞINDA BİR ŞEY YAPILAMAZ’

Tecrübeli avukat Cenk Söbe ise cihazların iki yıllık garanti kapsamında olduğunu belirterek garanti kapsamından çıkmasının ardından Apple'a karşı tüketicilerin hiçbir yasal hakkı olmadığını belirtti. Söbe, “Apple kimseye al bu güncellemeyi yap diye zorunlu tutmuyor. İsteyen yapmaz. Güncellemenin sonuçları için Apple'ı sorumlu tutmak doğru değil” diye konuştu. Söbe, “Eğer söz konusu yavaşlama cihazın garanti kapsamı içinde olduğu tarihlerde yaşanmışsa o halde tüketicinin cihazı iade etme, parasını geri alma veya tamir edilmesini sağlama gibi hakları doğar” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...