Sözcü Plus Giriş

Yerli otomobil nerede üretilecek? Bakan: Siyasi yönlendirme yanlış olur

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yerli otomobil üretimi için aday şehirler arasında Tekirdağ'ın da bulunduğunu ifade ederek, "Özel sektörün tamamen maddi menfaatleri itibariyle değerlendireceği bir alanda siyasi olarak yönlendirme yapmak yanlış olur. Menfaatlerine en uygun yeri kesinlikle kendileri seçecekler. Tekirdağ da bunların içinde alternatif olabilir mi? Olabilir" dedi.

null
Güncellenme: 16:29, 03/12/2017
Yerli otomobil nerede üretilecek? Bakan: Siyasi yönlendirme yanlış olur

DHA

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, partisinin Süleymanpaşa ilçe kongresine katılmak üzere Tekirdağ’a geldi. Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan’ı makamında ziyaret eden Bakan Zeybekci, yerli otomobille ilgili değerlendirmelerde bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

resimid_4287854

Yerli otomobil üretimi konusunda Tekirdağ’ın aday kentler arasında yer aldığının sorulması üzerine konuşan Zeybekci, şöyle dedi:

“Tekirdağ, sanayide, lojistikte ve taşımacılıkta, gerekse tarımda büyük potansiyeli olan bir şehir. Türk ekonomisi ve sanayisi için dış ticareti için son derece önemli bir şehrimiz. Onun için inşallah buradayız ve değerlendirmelerde bulunacağız.

İlginizi ÇekebilirYerli otomobil nerede üretilecek? Bir talip daha!Yerli otomobil nerede üretilecek? Bir talip daha!

Yerli otomobil belli bazı hassasiyet isteyen sektörler, özellikli bazı sanayi kuruluşları ve meslek grupları, yılların verdiği bazı birikimler, tecrübeler ve kümelenmelerden yararlanır. Şöyle söyleyeyim, belirli bazı şehirler vardır ki belli meslek veya sektörlerde çok uzun yılların verdiği kümelenmeleri vardır.

İlginizi Çekebilirİnan Kıraç'tan yerli otomobil açıklamasıİnan Kıraç'tan yerli otomobil açıklaması

Orada hem yan sanayi ile ilgili hem yetişmiş eleman ve teknik kadro olarak özellikleri vardır, avantajları vardır. Özel sektörün tamamen maddi menfaatleri itibariyle değerlendireceği bir alanda siyasi olarak yönlendirme yapmak yanlış olur. Menfaatlerine en uygun yeri kesinlikle kendileri seçecekler. Tekirdağ da bunların içinde alternatif olabilir mi? Olabilir”

resimid_4287859

Bakan Zeybekci’ye ziyareti sırasında AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Metin Akgün, Ayşe Doğan, Tekirdağ Emniyet Müdürü Mustafa Aydın da eşlik etti.