Sözcü Plus Giriş

AP ve Af Örgütü’nden Kaşıkçı için acil soruşturma çağrısı

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin yankıları sürüyor. Kaşıkçı'nın konsolosluğa girişinin üzerinden 18 gün geçmiş olmasına rağmen soruşturmanın detayları ortaya çıkmazken, cesedinin akıbeti de halen belli değil. Bu gelişmelerin ardından Avrupa Parlamentosu (AP), Türk ve Suudi heyetinin yaptığı soruşturmaya güvenemeyerek acilen uluslararası bir soruşturma başlatılmasını istedi. Uluslararası Af Örgütü de bağımsız bir soruşturma talebinde bulundu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 15:09, 20/10/2018
AP ve Af Örgütü’nden Kaşıkçı için acil soruşturma çağrısı

AP Başkanı Antonio Tajani, sosyal medyadan paylaştığı mesajında, “Acilen, Cemal Kaşıkçı’nın ölümüne ilişkin kanıtların incelenmesini sağlayacak titiz bir uluslararası soruşturma başlatılmalı” ifadesini kullandı.

Tajani, Kaşıkçı’nın ölümüne ilişkin detayların açığa kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Londra merkezli insan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü’nden de AP’ye destek bir açıklama geldi. Örgüt yetkilisi Rawya Rageh, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’ya ilişkin son açıklamasını değerlendirerek, “Bunun bir aklamaya veya olaya karıştığından kuşku duyulan makam tarafından yürütülen bir soruşturmaya dönüşmesinden kaygı duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'da yürütülen soruşturmanın “tarafsızlığı” noktasında soru işaretlerinin mevcudiyetini koruduğunu belirten Rageh, adaletin yerini bulması için olayla ilgili Birleşmiş Milletler tarafından bağımsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ekim’de İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın “konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü” açıklamıştı.

İlginizi ÇekebilirAjanstan itiraf... Öldürdüğünüzü biliyorduk, ekibi niye gönderdiniz?Ajanstan itiraf... Öldürdüğünüzü biliyorduk, ekibi niye gönderdiniz?
Yayınlanma Tarihi:12:51,