Reklamsız Sözcü

İngiliz polisinden Rusya’yı kızdıran açıklama: İsim ve fotoğrafları yayınladılar

İngiliz polisi, çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia'nın zehirlenmesinden sorumlu olduğu iddia edilen iki Rus vatandaşının isimlerini açıkladı.

Sozcu.com.tr
13:57 -
İngiliz polisinden Rusya’yı kızdıran açıklama: İsim ve fotoğrafları yayınladılar

Polisten yapılan açıklamada, Skripallerin zehirlenmesi olayında Alexander Petrov ve Ruslan Boshirov adlı Rus vatandaşlarının şüpheli olarak tespit edildiği bildirildi. Polis, fotoğraflarını yayımladığı her iki şüphelinin de 40 yaşlarında olduğunu duyurdu.

İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıktığında ülkesinde mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere’ye gelen Rus ajan Skripal ile kızı Yulia, 4 Mart’ta Salisbury’de bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu.  Hastaneden taburcu edilen baba kızın tedavilerine evde devam edileceği bildirilmişti.

İngiliz yetkililer cinayete teşebbüsten suçlanan Rus vatandaşlarının detaylarını kamuoyuyla paylaştı.

İngiliz yetkililer cinayete teşebbüsten suçlanan Rus vatandaşlarının detaylarını kamuoyuyla paylaştı.

İngiltere, Skripal ile kızının zehirlenmesinde, Rusya tarafından imal edildiği ileri sürülen, askeri nitelikte ve sinir sistemi üzerinde etkili bir kimyasal maddenin kullanıldığının kesinlik kazandığını duyurmuştu. Bu maddenin Sovyetler Birliği tarafından 1970 ve 1980’lerde geliştirilen “Novichok” adlı kimyasal grubunun üyesi olduğu belirtilmişti. İngiltere’nin öncülüğünde başlatılan kampanya ile çok sayıda ülke 100’den fazla Rus diplomatı sınır dışı etmişti.

Rus yetkililer İngiltere’nin açıklamalarının temelsiz olduğunu duyurdu. Rusya’dan yapılan açıklamada, “İngiltere’nin bu yorumları bizim için bir şey anlam ifade etmiyor” denildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:02 05.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more