Kilisede çocuklara tacizi gizlemişti… Başpiskoposun cezası…

Avustralya'nın Adelaide Başpiskoposu Philip Wilson, 1970'li yıllarda çocuklara yapılan cinsel tacizi saklamaktan suçlu bulundu.

Kilisede çocuklara tacizi gizlemişti… Başpiskoposun cezası…

Wilson, Katolik dünyasında bu suçtan hüküm giyen en üst düzey isim oldu. Wilson, New South Wales eyaletinde birlikte çalıştığı bir rahibin kilise korosundaki çocuklara yönelik cinsel tacizini saklamakla suçlanıyordu.

Wilson dava sırasında, bazı taciz kurbanlarının başına gelenleri bildiği iddialarını reddetti. Kiliseden yapılan açıklamada, “Wilson’ın karardan hayalkırıklığına uğradığı ve yasal seçeneklerini değerlendireceği” belirtildi.

Wilson geçen ay mahkemeye, Sidney’in 130 kilometre kuzeyindeki Maitland’de bulunan kilisede rahip yardımcılığı yaparken, rahip James Fletcher’ın yaptıklarından haberi olmadığını söylemişti.

Fletcher daha sonra 2004 yılında dokuz çocuğa cinsel taciz suçlamasından hüküm giymiş ve 2006’da hapiste ölmüştü.

Peter Creigh

Peter Creigh

Fletcher’ın kurbanlarından Peter Creigh ise,1976 yılında başına gelenleri Wilson’a ayrıntısıyla anlattığını belirtmişti. Yargıç Robert Stone, Wilson’ın böyle bir konuşmayı hatırlamadığı savunmasını reddetti ve Creigh’in güvenilir bir tanık olduğunu düşündüğünü söyledi.

Yargıç Stone “Rahip kendisine anlatılanın güvenilir bir iddia olduğunu biliyordu ve kilisenin şöhretini korumak istedi” dedi. Kararın ardından, taciz kurbanları mahkeme binası dışında kutlama yaptı.

Wilson’ın hapis cezası gelecek ay açıklanacak ve en çok iki yıl cezaya çarptırılabilecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...