Sözcü Plus Giriş

Bavyera seçimlerinde Merkel’e büyük şok

Almanya'nın Bavyera eyaletinde yapılan eyalet seçimlerinde Merkel ve ittifakı büyük oy kaybına uğradı. Yeşiller partisi ve ırkçı AfD'nin oylarını yükselttiği seçimlerde 1950 yılında beri bir ilk yaşandı.

Güncellenme: 11:37, 18/10/2018
Bavyera seçimlerinde Merkel’e büyük şok

Almanya’nın Bavyera eyaletinde 9,5 milyon seçmen yeni eyalet meclisini belirlemek için sandık başına çağrıldı.  Seçimlere katılım oranı yüzde 72,5 olarak açıklandı. 2013 yılındaki seçimlerde katılım oranı yüzde 63,9’du.

Alman birinci ve ikinci televizyon kanalları, ARD ve ZDF’in sandık çıkış anketlerine göre iktidardaki Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) yaklaşık yüzde 12 oranında oy kaybederek yüzde 35,5 oranında oy aldı. Yeşiller oylarını artırmayı başararak yüzde 18,5 ile sandıktan ikinci parti olarak çıkmayı başardı. Hür Seçmenler partisi (Freie Wähler) yüzde 11,5, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) yüzde 11, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 10, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 5, Sol Parti ise yüzde 3,5 oranında oy aldı. Bu durumda AfD ve Hür Seçmenler ilk kez Bavyera Eyalet Meclisi’ne girmiş oldu. Sol Parti ise barajı aşamadığı için meclis dışında kaldı.

İlginizi ÇekebilirYunanistan 300 milyar euroluk tazminat talep edecek | Son dakika haberleriYunanistan 300 milyar euroluk tazminat talep edecek | Son dakika haberleri

CSU ÇOĞUNLUĞU KAYBETTİ

DW Türkçe’de yer alan haber göre, Bavyera’da iktidardaki CSU bu seçimlerle mecliste salt çoğunluğu kaybetmiş oldu. CSU’nun mecliste 79 sandalyeye sahip olacağı tahmin ediliyor. Federal Meclis'te Başbakan Angela Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile ortak bir meclis grubu oluşturan ve seçimlere sadece Bavyera'da giren Hristiyan Sosyal Birlik, 2013 yılında yapılan son eyalet seçimlerinde yüzde 47,7 oy oranıyla 180 sandalyeden 101'ini kazanmıştı.

Bu seçimde oy oranını artıran Yeşiller'in milletvekili sayısının ise 40 olması bekleniyor. SPD 21, AfD 24, Hür Seçmenler partisi 25, FDP ise 11 milletvekili ile mecliste temsil edilecek. Seçim öncesi yapılan son anketler, 1950’li yıllardan bu yana aralıksız olarak iktidarda olan CSU'ya desteğin düştüğünü göstermişti. Anketler 2013'te yüzde 8,6 oy alan Yeşiller'in oy oranını artıracağına işaret ediyordu. Mecliste çoğunluğu kaybeden CSU'nun Yeşiller ile bir koalisyona gidebileceği yorumları yapılıyor. Ancak Eyalet Başbakanı Markus Söder, Cuma günü yaptığı açıklamada, Yeşiller'in çizgisinin koalisyon kurmaya uygun olmadığını belirtmişti. Almanya’da iki hafta sonra Hessen Eyaleti’nde seçimler yapılacak. Hessen eyalet seçimlerinde sağ popülist Almanya için Alternatif'in (AfD) meclise girmesi bekleniyor. Bu durumda AfD Almanya'daki tüm eyalet meclislerinde sandalye sahibi olmuş olacak.

“MERKEL’İN SONU GELİYOR”

CSU’nun oy kaybı yaşamasının ardından Alman basını Merkel’i topa tuttu. Berlin Morgenpost, “Başbakan Angela Merkel ve partisi CDU da zor durumda. Bavyera sonuçlarının şok dalgaları Merkel’in partisini epey sarsacaktır. Kardeş parti CSU’nun aldığı kötü sonuç Angela Merkel’i siyasi sonuna götüren yolu biraz daha kısaltmış oldu” yorumunu yaparken Frankfurter Allgemeine Zeitung, “CSU yine de stratejik çoğunluğunu korudu. Sonuçlar CSU’suz eyalet hükümeti kurulamayacağını gösteriyor. Almanya için Alternatif (AfD) ve mülteci politikasını atladığı için bütün eyaletlerde oyları eriyen Sosyal Demokrat Parti kurulacak hükümette rol almayacak. Koalisyon ortaklığının alternatifleri olarak geriye Yeşiller, Hür Seçmenler ve Hür Demokrat Parti kalıyor. Başbakan Markus Söder’in Hür Seçmenleri tercih edeceği anlaşılıyor. Ortalık yatıştıktan sonra, Almanya’nın bir koalisyonlar ülkesi olduğu ve öyle kalacağı bir kez daha idrak edilmiş olacak. İlk kez Bavyera meclisine giren Almanya için Alternatif’in sistem eleştirisi doğrultusunda her şeye karşı çıkmakla birlikte uzun vadede koalisyon ortağı olmak istemesi de tarihin cilvesi olarak bir kenara yazılmalıdır” ifadesini kullandı.

Yayınlanma Tarihi:20:21,