Sözcü Plus Giriş

Dışişleri’nden AB Komisyonu Başkanı Juncker’e tepki

Dışişleri'nden, AB Komisyonu Başkanı Juncker'e, Yunanistan Parlamentosu’nda yaptığı konuşma nedeniyle tepki geldi. Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı açıklamada, "AB yetkilileri inanılırlıklarını ve güvenilirliklerini her geçen gün daha fazla kaybetmektedir. Ciddiyetten uzak ve hukuki temelden yoksun bu açıklamaları reddediyoruz" dedi.

null
Güncellenme: 11:23, 22/06/2018
Dışişleri’nden AB Komisyonu Başkanı Juncker’e tepki

Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, “AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'in bugün (26 Nisan) Yunanistan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada ülkemizi ilgilendiren konularda “Birlik dayanışması” kisvesi altında, bilirkişi edasıyla hüküm verme alışkanlığını sürdürdüğünü gördük. Ege ve Doğu Akdeniz'e ilişkin Rum-Yunan tezlerine dayalı bu açıklamalarla, AB yetkilileri inanılırlıklarını ve güvenilirliklerini her geçen gün daha fazla kaybetmektedir. Ciddiyetten uzak ve hukuki temelden yoksun bu açıklamaları reddediyoruz.” denildi.

İlginizi ÇekebilirDışişleri'nden Trump ve Avrupa'ya yanıt!Dışişleri'nden Trump ve Avrupa'ya yanıt!

“HAYRETLE KARŞILIYORUZ”

Açıklamada ayrıca, “Juncker'in ayrıca ülkemizde tutuklu bulunan iki Yunan askerin ‘mutlaka serbest bırakılmaları' yönündeki beyanını da hayretle karşılıyoruz. Türk yasalarını ihlal eden Yunan askerlerinin bağımsız yargı önünde herhangi bir ayrıcalığı bulunmamaktadır. Canı istediğinde hukuk devleti hatırlatması yapan, çıkarına geldiğinde ise devam eden yargı sürecine müdahale anlamı taşıyan açıklamalardan çekinmeyen bu iki yüzlü anlayışı kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Yayınlanma Tarihi:00:25,