Sözcü Plus Giriş

Trump’tan düşürülen Rus uçağıyla ilgili flaş açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'de düşürülen Rus uçağıyla ilgili olarak, "Rus uçağını Suriye’nin düşürdüğü değerlendiriliyor. Üzücü bir olay" ifadesini kullandı.

Sozcu.com.tr
22:22 -
Trump’tan düşürülen Rus uçağıyla ilgili flaş açıklama

Trump, Polonya Cumhurbaşkanı Andrjej Duda’yla Beyaz Saray’da düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. İsrail’in Suriye’nin Lazkiye bölgesine düzenlediği hava operasyonu sırasında düştüğü açıklanan Rus uçağıyla ilgili olarak Trump, “Bana öyle geliyor ve görünüyor ki uçağı düşüren Suriye” ifadelerini kullandı.

Yaşanan olaydan ve 14 kişinin ölmesinden dolayı üzgün olduğunu belirten Trump, ABD’nin Suriye’de bulunma nedeni olarak IŞİD’ı gösterdi ve “İşi bitirmeye çok yakınız” açıklamasında bulundu.

İLGİLİ HABERRusya'dan İsrail'e: Yanıtsız kalmayacakRusya'dan İsrail'e: Yanıtsız kalmayacak

POMPEO’DAN DA AÇIKLAMA GELMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye’de düşürülen Rus askeri uçağının, bölgedeki sorunlara yönelik kalıcı, barışçıl ve siyasi çözümler bulmanın önemini hatırlattığını savundu.

Pompeo, Suriye’de düşürülen Rus savaş uçağına ilişkin yaptığı yazılı bir açıklamada, uçağın düşürülmesini “talihsiz bir kaza” olarak nitelendirerek, “ABD, Suriye’de Beşşar Esed rejimine ait uçaksavar ateşiyle düşürülen Rus uçağındaki mürettebatın hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyuyor.” ifadesini kullandı.

“YANLIŞ HESAPLAMALAR TEHLİKELİ OLABİLİYOR”

Pompeo açıklamasında ayrıca, “Düşürülen Rus uçağı herkese bölgedeki sorunlara yönelik kalıcı, barışçıl ve siyasi çözümler bulmanın gerekliliğini ve Suriye’de gerçekleştirilen askeri operasyonlarda yapılan yanlış hesaplamaların yol açtığı tehlikeleri hatırlatmaktadır.” görüşüne yer verdi.

Durumun, Suriye sorununun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) uyarınca acilen çözüme kavuşturulmasına dikkati çektiğini vurgulayan Pompeo, “Yaşanan olay, bölgeyi tehdit eden İran’ın tehlikeli silah sistemlerini bir şekilde Suriye’ye yöneltmesine son verilmesinin önemini göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Suriye’de radardan kaybolan 15 askerin bulunduğu Rus İl-20 askeri uçağının, Suriye rejimine ait S-200 hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğü ifade edilmişti.

Olay nedeniyle İsrail’i suçlayan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, uçağın ve ölen mürettebatın sorumluluğunun İsrail’e ait olduğunu savunmuştu.

İsrail ordusu ise suçlamaları reddederek, olaydan Suriye rejimi güçleri ile İran ve Hizbullah’ın sorumlu olduğunu iddia etmişti.

Reuters

 

 

Son güncelleme: 01:43 19.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more