Sözcü Plus Giriş

Üniversiteler bölününce öğrencilere ne olacak? YÖK’ten bölünecek üniversiteler için diploma açıklaması…

Bölünecek üniversiteler konusunda birçok merak edilen konu var. Üniversiteler bölündüğünde mevcut öğrenciler hangi diplomayı alacak? Bazı üniversitelerin bölünerek yeni üniversiteler kurulmasının ardından hala bu üniversitelerde okuyan öğrencilerin mezun olduklarında hangi üniversiteden diploma alacakları konusunda YÖK açıklama yaptı.

Güncellenme: 13:39, 02/05/2018
Üniversiteler bölününce öğrencilere ne olacak? YÖK’ten bölünecek üniversiteler için diploma açıklaması…

Konuyla ilgili açıklama yapan YÖK, “Bazı üniversitelerin bölünerek yeni üniversiteler kurulmasına ilişkin yasa tasarısı ile ilgili olarak alınacak diplomalar konusunda değerli öğrencilerimizin girdiği üniversitenin değil, mezun olacakları yeni kurulacak üniversitenin diplomasını alacaklarına dair gerçek dışı ve kamuoyunu yanıltıcı iddialarda bulunulmaktadır.

Yasa teklifindeki ilgili madde ile; mezuniyet belgeleri ve diplomalar öğrencilerimiz istediği takdirde kayıt olduğu üniversite, yani halen öğrencisi olduğu Üniversite adına düzenlenecektir. Bu konu “yasa ile güvence altına alınmaktadır” ve bu hususta herhangi bir şüphe bulunmamaktadır.

Nitekim yakın tarihte, bir büyük üniversitemiz ile ilgili böyle bir uygulama sorunsuz şekilde gerçekleştirilmiş olup hiç bir şikayete konu olmamıştır” dedi.