Sözcü Plus Giriş

Açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki makas açılıyor

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Ankara'da gıda enflasyonunun Kasım'da yüzde 1.22 arttığını, dört kişilik ailenin yoksulluk sınırının 6 bin 328 TL, açlık sınırının ise bin 972 TL olduğunu açıkladı. Ankara'da açlık sınırı 2017 yılında asgari ücretin 204 TL üzerindeyken bu fark 2018 yılında 369 TL'ye çıktı.

Sozcu.com.tr
11:22 -
Açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki makas açılıyor

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 1.22 arttığını; dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 1,943 lira, yoksulluk sınırının ise 6,328 lira olduğunu açıkladı. Geçen yıl Kasım ayında açlık sınırı 1,608 lira, yoksulluk sınırı 5,106 lira; bir önceki ay ise açlık sınırı 1,919 lira, yoksulluk sınırı 6,252 liraydı.

“ÇALIŞANLARIN GELİRLERİ YETERSİZ KALDI”

Türk-İş açıklamasında asgari ücretin açlık sınırının da altında kalmaya devam ettiğine dikkat çekilerek, “Asgari ücretin yeniden belirleme çalışmalarının başlayacağı günümüzde, fiyat artışları karşısında başta asgari ücret olmak üzere çalışanların gelirleri yetersiz kaldı. Aylık net asgari ücretin halen 1,603 TL olduğu ekonomik ve sosyal koşullarda sadece tek bir çalışan için hesaplanan yaşama maliyeti 2,385 TL olarak hesaplandı.” denildi.

Raporda mevcut asgari ücretin, dört kişilik bir ailenin asgari aylık gıda harcaması olan açlık sınırını bile karşılamaktan uzak kaldığına dikkat çekilerek, “Asgari ücret, dört kişilik bir ailenin aylık harcamasına ancak bir hafta yetiyor” görüşüne yer verildi.

27kasimaclikgraf

Türk-İş raporunda, “Ortalama yaş sebze-meyve fiyatı, hesaplamaya esas alınan ürünlerdeki değişikliğe bağlı olarak bu ay biraz geriledi. Ancak, gündemde sıklıkla yer alan patates-kuru soğan fiyatı bir önceki aya göre artış gösterdi” görüşüne yer verildi.

Rapora göre geçtiğimiz ay 4.97 TL olan ortalama sebze-meyve fiyatı bu ay 4.66 TL olarak hesaplandı.

TÜİK’in aylık enflasyon verilerini açıklama tarihinden önce açıklanan Türk-İş raporu, TÜİK enflasyon tahminlerine dair göstergelerden biri olarak değerlendiriliyor.

Son güncelleme: 16:22 27.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more