Bedelli askerlik hakkında son açıklamalar neler? Bedelli en son kaç yaşa çıktı ve kaç lira oldu?

Bedelli askerlik bekleyen birçok vatandaş bedelli askerlik hakkında son açıklamaları merakla takip ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün bedelli askerlik hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bedelli askerlik ne zaman çıkacak sorusunun cevabı da şekillenmeye başladı. Peki bedelli askerlik hakkında yaşanan gelişmeler nasıl ilerliyor, en son ne zaman bedelli askerlik çıktı ve kaç lira oldu?

Bedelli askerlik hakkında son açıklamalar neler? Bedelli en son kaç yaşa çıktı ve kaç lira oldu?

Hükümet kanadından birçok ismin açıklama yaptığı bedelli askerlik hakkında bir açıklama da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. NATO Liderler Zirvesi'nden dönüşte açıklamalarda bulunan Erdoğan, bedelli askerliğin çıkacağı tarihe dair ipuçları içeren bir açıklamada bulundu. En son 2014 yılında çıkan bedelli askerliğin ardından yeni bedelli askerlik için birçok vatandaşın bekleyişi sürüyor. Erdoğan, bedelli askerlik hakkında “Zannediyorum en kötü ihtimalle yeni yasama döneminde açıklamış oluruz.” dedi…

MSB ÇALIŞMALARI TAMAMLAYINCA BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK

Erdoğan, “Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanımız çalışmalarını yapacaklar, hazırlıklarını yapacaklar. ‘Bunu inşallah seçimden sonra ele alacağız’ demiştim. Nasılı, nedeni, her şeyiyle, MSB yapacak çalışmayı. Ne kadar kişiyi kapsayacak, hangi yaş grupları arasında olacak, ücret ne kadar olacak, tüm bu konular belirlenecek. Zannediyorum en kötü ihtimalle yeni yasama döneminde açıklamış oluruz. O zamana kadar da hazırlıklarımızı bitirmiş oluruz. Belki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkarmayı da deneyebiliriz. O zaman daha erkene çekmiş oluruz” dedi.

Bedelli askerlik için net açıklama! Erdoğan bedelli askerliğin çıkacağı tarihe işaret etti…

EN SON NE ZAMAN BEDELLİ ASKERLİK ÇIKTI?

Askerlik çağına gelen ancak çeşitli sebepler dolayısıyla bu görevi ifa etmede sorun yaşayan vatandaşlar için çıkartılan bedelli askerlikten, bu güne kadar yaklaşık 400 bin kişi faydalandı. İlk olarak 1987 yılında çıkartılan bedelli askerlik imkanından 18 bin 433 kişi faydalanırken, bu tarihten yaklaşık 5 yıl sonra, 1992 yılında yeniden gündeme gelen bedelli askerlik başvurularından ise 35 bin 111 kişi faydalandı.

Bu rakam 1999 yılında 72 bin 290, 2011 yılında 69 bin 073, en son 2014 yılında çıkartılan bedelli askerlik uygulamasında ise 203 bin 824 kişi bedelli askerlik uygulamasına dahil olmuştur. 2011 yılında gerçekleştirilen başvurulardan, 30 yaşından gün alan ve 30 bin TL tutar ödeyenler faydalanırken, 2014 yılında başvuruya açılan uygulamada ise 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğan ve 18 bin TL ödeme şansı elde edenler faydalanabildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...