Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (15.11.2018)

Piyasalar son dönemde Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyileşme paralelinde Halkbank konusundaki gelişmeleri izliyor. Dolar/TL bu sabah güne 5.50 seviyesinin hemen altında başladı.

07:39 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (15.11.2018)

Dolar/TL 5.50 seviyesinin hemen altındaki hareketini sürdürürken, piyasalarda bugün yoğun veri gündemi ve küresel piyasalar takip edilecek.

15 KAS
07:35
15 KAS
07:35
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 5.4667/5.4631'den euro/TL 6.2004/6.2072'den işlem görüyor.

Küresel piyasalarda doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen dolar endeksi Pazartesi günü gördüğü 16 ayın zirvesinden gerileyerek 96.97’de işlem görüyor.

Endeksteki son dönemdeki düzeltme, endeksin yaklaşık yüzde 70’ni oluşturan euro ve sterlindeki yükselişten kaynaklanıyor.

TL’nin öngörülen oynaklığı son birkaç ayda TL’ye ilişkin endişelerin azalması ve petrol fiyatlarındaki düşüşle Ağustos başından bu yana en düşük seviyeyi görerek başlıca teknik seviyeyi kırmış oldu.

İç piyasada bugün Ağustos dönemi işgücü istatistikleri, Ekim ayı merkezi yönetim bütçe gerçekleşmesi, Eylül ayı özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcuna ilişkin veriler Kasım ayı beklenti anketi ve haftalık para ve banka istatistikleri takip edilecek.

Dış piyasada ise ABD işsizlik maaşı başvuruları başta olmak üzere veri gündemi, Brexit ve küresel ticaret savaşlarına ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

Piyasalar son dönemde Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyileşme paralelinde Halkbank konusundaki gelişmeleri izliyor. Diğer yandan ABD seçimleri, İran yaptırımlarına tanınan muafiyet, ABD faiz kararları küresel piyasalarda yön belirleyici unsurlar olarak takip ediliyor.

Asya borsaları, Çin’in ABD’nin ticaret taleplerine yazılı cevap gönderdiği haberleriyle artış kaydeden Çin hisselerinden destek bularak yükselirken; petrol fiyatları ise arz fazlası endişeleriyle gerilemeye başladı.

Başbakan Theresa May’in dün Brexit anlaşmasının taslağı konusunda üst düzey bakanlarının desteğini alması sonucu euro ve sterlin dolar karşısında Pazartesi günü gördükleri güniçi dip seviyelerinde sırasıyla yüzde 0.8 ve yüzde 1.2 yükseldi.

Avrupa Birliği ile İngiltere’nin Brexit anlaşmasının taslağı üzerinde uzlaşmaları, İngiltere’nin AB’den ayrılışının kaotik bir şekilde olmamasına imkan tanıyacak.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16.92 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 20.13 seviyesindeydi.

REUTERS

Son güncelleme: 09:10 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more