Sözcü Plus Giriş

Finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyon açığı 210 milyar dolar oldu

Finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyon açığı Eylül'de Ağustos dönemine göre 5.28 milyar dolar azalışla 210.1 milyar dolar oldu.

15:50 -
Finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyon açığı 210 milyar dolar oldu

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri tablosu değerlendirildiğinde Ağustos 2018 değerlerine göre varlıklar 1.55 milyar dolar, yükümlülükler 6.83 milyar dolar azaldı.

Eylül’de kısa vadeli varlıklar 91.01 milyar dolar iken, kısa vadeli yükümlülükler 88.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kısa vadeli net döviz pozisyon fazlası ise 2.9 milyar dolar gerçekleşerek, Ağustos dönemine göre 426 milyon dolar azaldı. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı yüzde 27 düzeyinde bulunuyor.

TCMB verilerine göre Eylül’de varlık dağılımı incelendiğinde bir önceki aya göre yurtiçi bankalardaki mevduat ve ihracat alacakları sırasıyla 1.49 milyar dolar ve 272 milyon dolar azalırken, yurtdışına doğrudan sermaye yatırımları 180 milyon dolar artmış, sonuç olarak varlıklar 1.55 milyar dolar azaldı.

Yükümlülük dağılımında ise bir önceki aya göre, yurtiçinden sağlanan nakdi krediler ve ithalat borçları sırasıyla 6.4 milyar dolar, 573 milyon dolar azalmış, yurtdışından sağlanan nakdi krediler 138 milyon dolar artmış ve bunlara bağlı olarak yükümlülükler 6.83 milyar dolar azaldı.

Yükümlülüklerin vade yapısına bakıldığında; Eylül döneminde yurtiçinden sağlanan kısa vadeli krediler Ağustos dönemine göre 837 milyon dolar, uzun vadeli olanlar ise 5.56 milyar dolar azaldı. Yurtdışından sağlanan kredilerde ise kısa vadeli olanlar 468 milyon dolar azalırken, uzun vadeli krediler 32 milyon dolar arttı.

REUTERS

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more