Adnan Oktar’ın işkence davasında gözaltı mazereti

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan’ın da aralarında bulunduğu emniyet görevlilerinin yargılandığı davada, müşteki avukatları bir kez daha reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, Adnan Oktar grubunun davayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek talebi reddetti. Davanın müştekilerinin birçoğunun son yapılan operasyonda gözaltına alındıkları öğrenildi.

Adnan Oktar’ın işkence davasında gözaltı mazereti

Kamuoyunda “Adnan Hoca” olarak bilinen Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyon sırasında gözaltına alınanlara işkence yapıldığı iddiasıyla Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da arasında bulunduğu emniyet görevlilerine yönelik açılan davanın görülmesine devam edildi.

MAHKEME BAŞKANI: OPERASYONDA GÖZALTINA ALINANLAR MI MAZERET BİLDİRDİ

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Oktar grubundan yalnızca avukat Semra Karadağ katıldı. Avukat Karadağ, davaya katılan avukatlardan Ayfer Bayer'in mazaret dilekçesini gönderdiğini bildirdi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Zafer Özer “Operasyon nedeniyle kimler gözaltında gerçekten haberim yok. Gözaltılar nedeniyle mi bu mazaret dilekçesi” şeklindeki sözleri üzerine avukat Karadağ, tutanaklara gözaltıların geçmesini istemedi. Karadağ, “Söylediğim şekilde tutanağa geçmesini istiyorum” dedi.

OKTAR GRUBU REDDİ HAKİM TALEP ETTİ

Daha sonra dosyaya gelen belgeleri okuyan mahkeme başkanı, müştekilerden Timur Ayan’ın avukatı Nihan Toklu’nun mahkemenin başkan ve üyelerinin reddine yönelik dilekçe sunduğunu bildirdi.

“TEK MERKEZDEN TALİMAT ALIYORLAR, AMAÇLARI BİZE EZİYET VERMEK”

Reddi hakim talebine ilişkin söz alan sanık Vedat Mercan “Yıllardır yargılanıyoruz. 1999'dan bu yana bu grup tarafından hakkımızda şikayetler devam ediyor. Suç tarihinin üzerinden 19 yıl geçti. Bizim yıllardır karşı karşıya olduğunu bir örgüt. Örgüt oldukları için tek merkezden talimat alıyorlar. Şu anda yapmaya çalıştıkları da hukuku uzatarak bizlere ceza eziyet vermek. Bunun yapabilmek için de yersiz husumetler oluşturma gayretine girmişlerdir. Size de sizden sonra gelecek heyetlere de dava açacaklardır. Bu nedenle reddi hakim taleplerine red kararı vermenizi talep ediyor” dedi.

MAHKEME HEYETİ, REDDİ HAKİM TALEBİNİ DAVAYI UZATMAYA YÖNELİK

Adil Serdar Saçan’ın avukatı Serkan Saçan, müştekilerin reddi hakim talebinin duruşmaları uzatmaya yönelik olduğunu söyledi. Mahkeme  reddi hakim talebinin davayı uzatmaya yönelik olduğuna kanaat getirerek reddine karar verdi. İtirazların ise üst mahkeme olan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılabileceğini belirterek duruşmayı ertelendi.

DAVA, 19 YILDIR DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz hafta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla operasyon düzenlenen Adnan Oktar grubuna, 1999 yılında da operasyon düzenlenmişti. Gözaltına alınan ve aralarında Adnan Oktar yapılanmasının ikinci adamı olduğu belirtilen Tarkan Yavaş’ın da olduğu 27 kişi, operasyonu gerçekleştiren dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 8 emniyet görevlisinin kendilerine işkence yaptıkları iddiasıyla şikayetçi oldu. Sanıklar hakkında 27'şer kez 12'şer yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı. 2016’da verilen mütalaada davanın zaman aşımı nedeniyle düşürülmesi talep edilmişti.

'Benim hakkımda Ergenekon dosyası bile hazırladılar' İlginizi Çekebilir 'Benim hakkımda Ergenekon dosyası bile hazırladılar'

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...