Sözcü Plus Giriş

Bedelli askerlikte son durum: 21 gün eğitim kalkacak mı? Kalın’ın açıklaması sonrası Erdoğan’ın onayı bekleniyor!

Bedelli askerlikte son durum ne? sorusu yasadan faydalanmak isteyen yüz binlerce kişi tarafından büyük merakla araştırılıyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın konuya ilişkin açıklamalarından sonra gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrildi! Yasanın bir kaç gün içinde Erdoğan tarafından onaylaması bekleniyor. İşte onay bekleyen bedelli askerlik yasası maddeleri ve bedelli askerlik yapılacak iller ve birlikleri...

10:13 -
Bedelli askerlikte son durum: 21 gün eğitim kalkacak mı? Kalın’ın açıklaması sonrası Erdoğan’ın onayı bekleniyor!

Bedelli askerlik yasasını bekleyen tüm gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki birkaç gün içinde bedelli askerlik düzenlemesini onaylamasına çevrildi. Onaydan hemen sonra ise tarih açıklanacak. TBMM Genel Kurul'da 31 Aralık 1993 olan tarih, 1 Ocak 1994 olarak güncellenmişti. 15 bin lira ücret ödeyecek vatandaşlar 21 gün temel askerlik eğitimi alacak. İşte ayrıntılar…

İŞTE BEDELLİ ASKERLİK DÜZENLEMESİ MADDELERİ:

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen torba yasa teklifinin bedelli askerlikle ilgili maddeleri kabul edilmişti.

Yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği bin Euro’luk tutar, 2 bin Euro’ya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı kaldırıldı. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

Bedelli askerlik yaşıyla ilgili teklifte yer alan 31 Aralık 1993 tarihi yeniden düzenlendi. AK Parti’nin verdiği önergenin kabulüyle bu tarih, kamuoyundan gelen talepler de dikkate alınarak 1 Ocak 1994 olarak değiştirildi.

21 GÜNLÜK EĞİTİM KALKMIYOR!

Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda, 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.

Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak.

İBRAHİM KALIN’IN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

”Önümüzdeki bir kaç gün içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın tasarıyı imzalaması bekleniyor. Gerekli detayları Milli Güvenlik Bakanımız paylaşacak.”

BEDELLİ ASKERLİK YAPILACAK İLLER VE BİRLİKLER

1 milyon 340 bin kişinin yasadan yararlanma imkanı olduğu ve 400 bin civarında bir başvuru beklendiği belirtiliyor. Başvurunun fazla olması durumunda kara kuvvetlerinin yanı sıra İçişleri Bakanlığına bağlı jandarma eğitim komutanlıklarının da devreye alınabileceği belirtiliyor. Bedelliler için 21 günlük eğitimin verilmesi düşünülen birlikler şöyle:

58’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı – Burdur

5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Sivas

1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Manisa

3’üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Antalya

48’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı – Tokat

15’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Amasya

59’uncu Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı – Erzincan

3’üncü Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı-Ezine-Çanakkale

1’inci Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı-Aydın

116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Çanakkale

9’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Bilecik

Jandarma Muhabere Eğitim Tabur Komutanlığı-Seferihisar-İzmir

10’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Bornova-İzmir

15’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Amasya

İLGİLİ HABERBedelli askerlik tarihi için önemli ipucu! Bedelli askerlik düzenlemesi ne zaman imzalanacak?Bedelli askerlik tarihi için önemli ipucu! Bedelli askerlik düzenlemesi ne zaman imzalanacak?
Son güncelleme: 11:19 02.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more