CHP’li gençlerden ‘değişim’ çağrısı

CHP'li gençler partinin İstanbul İl Başkanlığı önünde biraraya geldiler. Genel Merkeze 'değişim çağrısının' yapıldığı açıkalamada ''Partimizde mutlak suretle bir değişimin kaçınılmazlığına dikkat çekiyoruz. AKP seçimin kaybedenidir anlayışını reddediyoruz. AKP ve onun stepnesi kazanmıştır. Gerçeklik budur. Bilimsel verileri esas alan gençler bunu görmektedir.'' denildi.

CHP’li gençlerden ‘değişim’ çağrısı

CHP’nin Gençlik Kolları örgütleri İstanbul’da buluştu. 40’dan fazla il gençlik kolları teşkilatının temsilci gönderdiği eylemde parti yönetimine ‘kurultay’ çağrısı yapıldı.

 

Grup adına basın açıklaması yapan CHP Uşak İl Gençlik Kolları Başkanı Turan Özsoy ”Bugün çağrımız, tarihe bıraktığımız nottur. Geleceğimizin mirasıdır. Gelecek bizim ellerimizdedir. Bugün emeğin, sevginin, kavganın şehri İstanbul'dan kıvılcımı ateşliyoruz.” dedi.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

”24 Haziran seçimi Türkiye'nin kader seçimiydi. Umudumuzun yeşerdiği, kazanmaya olan inancımızın arttığı bir seçim dönemi yaşadık.
Hepinizin de bildiği üzere seçimden istediğimiz sonucu alamadık. Birlikte üretmek, barış içinde yaşamak isteyen bizler seçimden mağlup ayrıldık.
Hal böyle olunca da Türkiye'de geniş kitlelerin umudu, muhalefet cephesinin lideri konumundaki partimizde mutlak suretle bir değişimin kaçınılmazlığına dikkat
çekiyoruz. AKP seçimin kaybedenidir anlayışını reddediyoruz. AKP ve onun stepnesi kazanmıştır. Gerçeklik budur. Bilimsel verileri esas alan gençler bunu görmektedir. Karanlık bir geleceğe karşı umudunu yitirmeyen bizler buradayız; çünkü bizler para yoksa bulunur ordu yoksa kurulur diyen birinci ve ebedi Genel Başkanımız Sayın Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden gidenleriz.

Bugün Anadolu'nun dört bir yanından kalkıp buraya geldiniz. Hepiniz bu partinin kucağında büyüdünüz. Kiminiz liseye giderken kiminiz üniversitede kiminiz de babanızın elinden tutup getirmesiyle bir bayram sabahı partiyle tanıştınız. Partinin de memleketin de kaderini değiştirecek olanlar sizlersiniz. Partinin gençlik kollarından yetişmiş cumhurbaşkanı adayımız memleket gençliğinin yarısının oyunu aldı. Partiyi gençleştirin, partinin geleceği partinin tozunu yutmuş gençlerin ellerindedir, partinin özgücünden yararlanın çağrılarımızı Anaplıları, Saadet Partilileri, Demokrat Partilileri kademelere getirerek yerine getiren genel merkezimizi yürekten kutluyoruz.
Dostlarımız, yoldaşlarımız!
Bizler gençlik örgütlerinin emekçileri, sıra neferleri olarak çağrımızı en yüksek perdeden haykırıyoruz: DEĞİŞİM! DEĞİŞİM! DEĞİŞİM! Değişimle bir kişiyi bir ismi işaret etmiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin yıllardan süre gelen yapısal problemlerine çözüm olacak program değişikliği ve kadro değişikliğine işaret ediyoruz. Bugün iktidarın nüvelerini ekiyoruz. Bugün alternatif iktidar programımızı açıklıyoruz.
İşte siyasi programımız:
1) Tüzük ve program kurultayı yapılmalı program daraltılmalı tüzük daha demokratik hale getirilmelidir.
2) Mahallelerden başlayan bir iletişim ağı kurulmalı, CHP günün koşullarına ayak uydurarak siyaseti bilim olarak işleme koymalıdır.
3) Kürt sorununda net olmalı, çözüm önerileri toplumun tüm kesimleri tarafından kabul görmeli, barış ve kardeşlikten asla taviz vermemelidir.
4) Müteddeyinlerle olan bağını sağdan devşirme adaylarla değil ezen ve ezilen ekseninden hareketle geliştireceği politikalarla kuvvetlendirmelidir.
5) Akp'nin eğitim politikalarına derhal müdahale edilmeli, toplumsal muhalefet; gerici, piyasacı ve bilimden uzak eğitim sistemine karşı harekete geçirilmelidir.
6) Enis Berberoğlu ve Eren Erdem nezdinden tüm siyasi tutukluların vebalinin CHP'nin boynunda olduğu gerçekliğini görerek, tüm siyasi tutukluların ‘millet iradesine' uygun şekilde özgürlüğüne kavuşması için yekun bir politik hat belirlenmelidir.
Buna ilave olarak CHP Genel Merkezi'ne yapacağımız çağrı ise şu şekildedir:
1) Seçim günü umut tacirliği yapan Genel Merkez ve Genel Başkan, değişim çağrısıyla kurultayı toplamalıdır.
2) Alt kadrolara baskı yapmaktan vazgeçilmeli değişim rüzgarının önüne set çekilmemelidir.
3) Genel merkez yöneticileri 2019 yerel seçimlerinde belediye başkanı, meclis üyesi belirleyecek diye milyonların geleceği karartılmamalıdır. Taviz verilmeden milli birlik ve beraberlik tesis edilmelidir. Ya da taviz verilmeden, yurtta sulh tesis edilmeli. Problemlerin çözümü emperyalizme bırakılmamalı.
4) Her seçim dönemi gençler olacak denilerek dolgu malzemesi yapılan ve hiçbir şekilde listelerde göremediğimiz arkadaşlarımız sadece kotalarla yönetim birimlerinde değil; partinin hazırlanan tüm listelerinde yer almalıdır.
5) Giyimi kuşamı üzerinden tariflenen, bir kalıba sokulmaya çalışılan; ama konuldukları kabın ne şeklini ne de içeriğini alan kadınların önü açılmalı, erkek egemen görüntüden vazgeçilmelidir.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...