CHP’li Yedekci çocuk istismarını Meclis gündemine taşıdı

Ülkenin kanayan yarası çocuk istismarı CHP'nin gündeminde. Partinin İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, pedofili ve enseste maruz kalan, çocuk yaşta evlendirilen ve cinsel istismara uğrayan çocuklar hakkında meclis araştırması yapılmasını istedi. Yedekci araştırma önergesinin gerekçesinde sunduğu veriler ile toplum vicdanında açılan yarayı gözler önüne serdi.

CHP’li Yedekci çocuk istismarını Meclis gündemine taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, son günlerde gittikçe artan çocuk istismarı vakalarını Meclis’in gündemine taşıdı. Toplumun kanayan yarası olan konunun araştırılmasını isteyen Yedekci, “Dünyada Çocuk Bayramı olan tek ülkeyiz ancak ne yazık ki geldiğimiz şu noktada Avrupa’daki en yüksek çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları oranına sahip bir konumdayız. Toplumumuzun kanayan yarası çocuk istismarının engellenmesi için istismarcılar hiçbir durumda ceza indiriminden yararlanmamalı ve en ağır şartlarda cezalandırılmalıdır, konuya ilişkin önlemler arttırılmalı ve eğitim programları oluşturulmalıdır. Cinsel istismar vakalarıyla ilgili ciddi bir farkındalık sağladık ancak bu yeterli değil. Bizler birleşerek, güçlerimizi, yüreklerimizi birleştirerek mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Ülkemizde güvende olmayan bir tek çocuk kalmamalıdır” dedi.

İşte Türkiye’deki o utanç verileri:

– Tecavüzcülerin yüzde 5'i ortaya çıkarken, yüzde 95'i gizli kalıyor
– Ensest ilişkilerden bin tecavüzcüden sadece biri açığa çıkıyor.
– Adliyelerdeki dört tecavüz vakasından biri çocuklarla ilgili.
– İstismarların yüzde 66’sı akraba, komşu gibi tanıdık kişiler tarafından yapılıyor.
– İstismarcıların yüzde 9’u çocukla aynı evde yaşıyor.
– Ülkemizde 181 binin üzerinde çocuk gelin olduğu biliyor ancak dini nikahlar nedeniyle gerçek sayın bunun çok daha üzerinde olduğu tahmin ediliyor.
– Ülkemizde son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı.
– Çocuk istismar vakaları son 10 yılda 300 bini geçti.

CHP’li Yedekci’nin meclis araştırması sonucunda uygulanmasını istedikleri ise şu şekilde oldu:

– İstismar vakaları hakkındaki davalarda hiçbir şartta indirim uygulanmamalıdır.
-İstismarcının cezasının infaz edildiği süreçte koşullu salıverilme uygulaması ile cezasının üçte ikisi çektikten sonra tahliye edilmesi ihtimali ortadan kaldırılmalıdır.
– İstismara uğrayan kişinin yaşayacağı travma dikkate alınarak defalarca kez muayene edilmemeli ve rehabilitasyon görmesi sağlanmalıdır.
– Çocuk parklarına ve okulların tüm alanlarına güvenlik kameraları takılmalıdır. Çocuk parklarında güvenliği ve temizliği sağlayacak personeller bulunmalıdır.
– Çocuklarla bire bir iletişimde olacak tüm personelin ilgili güvenlik soruşturmasından ve psikolojik testlerden geçmesi, adli sicili bozuk kişilerin bu alanda istihdam edilmemesi sağlanmalıdır.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumları'nın da katılacağı eğitim programları oluşturulmalı, kamuoyuna kitapçıklar dağıtılarak bilgi edinmeleri sağlanmalı, düzenli aralıklarla eğitimler tekrarlanmalıdır.
– Sağlık personellerinin cinsel istismarlar hakkında eğitim alması sağlanmalıdır. Bu konuda düzenlenen eğitimlere tüm vatandaşlarımızın katılımı sağlanmalı ve farkındalık projeleri oluşturulmalıdır.
– Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim ve liselerde cinsel eğitim dersi verilmelidir.
– Küçük yaşta çocuklar üzerinde daha büyük bir tehlike bulunması nedeniyle okul öncesi eğitimcilerin yapacağı çalışmalar ile çocuk istismarı ve ihmali konusunda eğitim çalışmaları yapılmalıdır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...