Sözcü Plus Giriş

Hazır değiliz! İstanbul depremi hakkında açıklamadan saatler sonra Yalova’dan deprem haberi geldi…

Bu sabah Marmara Bölgesi'ndeki birçok vatandaş Yalova'da gerçekleşen deprem nedeniyle korkuyla uyandı. İstanbul ve çevre illerden de hissedilen Yalova depremi ilginç bir tesadüfe de yol açtı, dün İstanbul'un depreme ne kadar hazırlıksız olduğu Prof. Dr. Ahmet Ercan'nın İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarıyla gündem olmuştu, saatler sonra deprem geldi. Kısa süre içinde gerçekleşen deprem tehlikenin ne kadar yakında olduğunu gözler önüne serdi...

Güncellenme: 09:31, 30/11/2018

Deprem kuşağındaki ülkemiz bir sabaha daha depremle uyandı. Yalova’da gerçekşen 4.1 büyüklüğündeki deprem İstanbul’dan da hissedildi. Birçok vatandaş korku ve panik içerisinde uyandı. Deprem konusu dün de Türkiye’nin gündemindeydi, deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan depreme ne kadar hazırlıksız olduğumuzu belirten açıklamalarda bulunmuştu. Kısa süre içinde gelen deprem, tehlikenin ne kadar yakında olduğunu ortaya koydu.

İSTANBUL DEPREME NE KADAR HAZIR?

Depremin yıkım gücünün yapılaşmaya olan uzaklığı ve niteliğine bağlı olarak değiştiğini kaydeden Prof. Dr. Ercan, “Yapı niteliğine baktığımız zaman depremden yüzde 35 oranında Anadolu yakası etkilenecek. Yüzde 65 yıkımını ise Avrupa yakası yaşayacak” dedi. Prof. Dr. Ercan İstanbul'da kentsel dönüşümün yapılamadığına dikkat çekerek, “Kentsel dönüşüm İstanbul'da tam anlamıyla uygulanamıyor. İstanbul'un kırsal kesimlerinde uygulanabiliyor. İstanbul'un en büyük sorunu ulaşım ve nüfus yoğunluğu” diye konuştu.

15 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBEDER

İstanbul depreminin 2045 yılından önce olmayacağını söyleyen Prof. Dr. Ercan, “Çanlar 2033'ten sonra çalmaya başlar. 2033'e kadar deprem olacağını düşünmüyorum. En olası yıllar 2040 ile 2050 yılları arasındadır. Deprem şu an için olursa biraz önce saydığım yerlerde ‘Küçükçekmece, Silivri, Marmara Ereğlisi' 15-20 bin kişiyi kaybedebiliriz. İstanbul'da 1 milyon 750 bin olduğunu sanıyoruz. Milyonlarca kişi evsiz kalabilir” dedi. Prof. Dr. Ercan, tarihi yarımada bölgesinin olası İstanbul depreminde en fazla etkilenen bölgelerden biri olacağını söyleyerek, “Ayasofya Müzesi'nden Süleymaniye Camii'ne, Süleymaniye Camii'nden Azatlı Deresi'nin olduğu kesime kadar olan bölgenin altındaki depremden çok güçlü olarak etkilenecektir” şeklinde konuştu.

İstanbul depremi için kritik uyarı: Yüzde 65 yıkım Avrupa yakasında olacak

İSTANBUL DEPREMİ TEK DEĞİL EN AZ ÜÇ OLACAK

Prof. Dr. Ercan, olası İstanbul depremin tek olmayacağını kaydederek, “Beklenen İstanbul depremi, bir tane deprem olmayacak. İstanbul depremi en az 3 tane deprem olacak. Kuzey Marmara'da daha önce olan büyük depremlere baktığımızda bunların hepsinin ardışık bir şekilde olduğunu görüyoruz. Bu depremler meydana geldikten 3 yıl içinde gerçekleşmiş” şeklinde konuştu.

SİVRİADA 6.4, TEKİRDAĞ SİLİVRİ ARASI 7.3

Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Küçükçekmece bölgesinden geçemediğini söyleyen Prof. Ercan, “Orayı kırmak için 6 milyar gigatonluk güç gerektiriyor. Fay hattı bu gücü biriktirdiği anda burayı kıracak. O zaman ‘İstanbul depremi oldu' diyeceğiz. Küçükçekmece Sivriada'nın önünde 6,4 ile 6,7 arasında orta büyüklükte deprem olacak. Ancak Tekirdağ Marmara Ereğlisi ile Silivri arasında 7 ile 7.3 büyüklüğünde deprem olacak” ifadelerini kullandı.

İlginizi ÇekebilirYalova depremi korkuttu! Deprem İstanbul'dan da hissedildi... Yalova depremi korkuttu! Deprem İstanbul'dan da hissedildi...
Yayınlanma Tarihi:08:25,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more