Sözcü Plus Giriş

Irak’tan kritik ziyaret

Irak Başbakanı Haydar El Abadi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmek üzere bugün Ankara'ya geldi. Abadi ile görüşmelerde PKK terör örgütü ile mücadelenin yanısıra, iki ülke arasında Ovaköy'de yeni bir sınır kapısının açılması ele alınacak. Ovaköy kapısı, Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin kontrolündeki bölgeye değil, doğrudan Bağdat hükümetine bağlı olan bölgeye açılması nedeniyle önem taşıyor. Türkiye, Ovaköy'ün hemen karşısında Irak'ta bulunan Fişabur'un Bağdat yönetimine geçmesi için bastırıyor.

Zeynep GÜRCANLI
13:48 -
Irak’tan kritik ziyaret

ABADİ’NİN HEYETİ KALABALIK

ABADİ’nin heyetinde Irak’ın petrol bakanının yanısıra, su ve elektrikten sorumlu bakanlar da bulunuyor. Bu çerçevede Türkiye ile IRak arasındaki petrol ticaretinin yanısıra, elektrikte işbirliği de masaya yatırılacak. Irak’ta son dönemde yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle ülkede protestolar gerçekleştiriyordu.

EN KRİTİK KONU; PKK İLE MÜCADELE

Görüşmelerdeki en kritik konuyu ise Bağdat yönetiminin PKK terör örgütü ile mücadelesi konusunda adım atması oluşturuyor. Bu konuda daha önce yapılan üst düzey görüşmelerde iki ülke arasında uzlaşma sağlanmış olmasına rağmen, seçim ve hükümet kurma çalışmalarıyla meşgul olan Bağdat yönetimi kayda değer bir adım atmamıştı.

Son güncelleme: 14:38 14.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more