Sözcü Plus Giriş

Şule Çet için adalet isteyecekler

Ankara'daki bir plazanın 20. katından düşerek hayatının kaybeden üniversite öğrencisi Şule Çet'in tecavüz ve cinayete kurban gittiğine işaret eden otopsi raporu tüm Türkiye'yi kahretti. Olayla ilgili olarak bir numaralı şüpheli olan Çağatay A.'nın 2 kez gözaltına alınıp her ikisinde de adli kontrol şartı ile serbest bırakılması tepkilere yol açarken, kadın dernekleri bugün saat 17.00'da İstanbul, İzmir ve Ankara'da “Şule İçin Adalet” yürüyüşleri düzenleyeceğini duyurdu. Şule'nin acılı ailesi ise “Biz yandık başka gencecik kızlar yanmasın“ diyerek adalet istiyor.

Hande ZEYREK
15:56 -
Şule Çet için adalet isteyecekler

Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı 2. sınıf öğrencisi olan Şule Çet ailesine yük olmamak için hem okuyup hem de yanında çalıştığı Çağatay A. ile 28 Mayıs tarihinde buluştu. Çağatay A.'ya ait Çankaya ilçesindeki bir plazanın 20. katındaki ofisten gece saat 04.00'da düşerek hayatına kaybetti. Patronu olan Çağatay A. ‘tutumaya çalıştım ama intihar etti” dedi. Başlatılan soruşturmanın seyrini ise Adli Tıp Kurumu'ndan gelen otopsi raporu değiştirdi. Daha önce intihar ettiği ileri sürülen Çet'in raporunda ölümünden önce ilişkiye zorlandığı ve düştüğü iddia edilen pencerede kendisine ait parmak izine ulaşılamadığı belirtildi.

BİR NUMARALI ŞÜPHELİ İKİ KEZ SERBEST KALDI

Soruşturma dosyasına giren otopsi raporunda genç kızın ölümünden önce ters ilişkiye zorlandığına dair bulgular yer aldı. Çet’in parmaklarının tırnak altında Çağatay A.’ya ait dokular (deri kalıntısı) ve DNA bulguları da tespit edildi. Kanında ise “Uyumayı tetikleyen uyarıcı madde” ile vücudunda boğuşma izlerine rastlandı. Genç kızın ölümünde bir numaralı şüpheli olan Çağatay A. 2 kez gözaltına alındı ve her ikisinde de adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Otopsi raporu sonrası Çağatay A.’nın bir an önce yakalanıp tutuklanması için sosyal medyadan “Şule İçin Adalet” kampanyası başlatıldı.

“KIZIM GİDERKEN KALBİMİ DE GÖTÜRDÜ”

sule-cet-iha

Şule’nin öldüğü günden bir gün sonrası olan 30 Mayıs’ın doğumgünü olduğunun söyleşen acılı alie kızları için adaletin yerinin bulmasının istiyor. Annesi 2009’da vefat eden, babası, ağabeyi ve yeğenleriyle yaşayan Şule Çet, üniversiteyi kazanınca Ankara’ya yerleşmiş. Her tatilde ailesinin yanına koşan Çet’in ölümünün intihar değil cinayet olduğun ilk günden beri dile getiren aile otopsi raporunun okuyunca bir kez daha kahrolmuş. Bir oğlu, bir kızı olan acılı baba İsmail Çet SÖZCÜ’ye şunları anlattı: Başından beri intihar olmadığını biliyorduk. Acımız çok büyük. Eşim gittiktena sonra kalbimin yarısı yoktu şimdi diğer yarısı da gitti. Sözle ifade edemem yaşadığım acıyı. Kızım üniversitede okuyordu. Boş kaldığı günlerde çalışmaya başlamıştı.

“EN AĞIR CEZALAR VERİLSİN”

sule-cet-eylem

Güvenlik görevlisi olan ağabeyi Şenol Çet (33) ise babam ve ben harçlık yolluyorduk. Ama o hep kendi ayakları üzerinde durmak isterdi. Bir tek kardeşimdi. En son üniversite ara tatilinde görüşmüştük. Keşfi yerindeydi. Duyarlı ve düşünceliydi her zaman .Yeğenlerine çok severdi. 9 yaşındaki oğlum Hüseyin halasının fotoğrafını elinden düşürmüyor. Keşke başımıza gelmeseydi. İçimiz yandı. Yıkıldık. Cezasız kalmamalı. Biz yandık başka gençler aileler yanmasın. En ağır cezalar verilsin.

Kadın Meclisleri bugün saat 17.00’da Şule’nin öldüğü plaza önüne karanfillerle giderek adalet isteyecek. İstanbul Beşiktaş ve İzmir’de de Şule için adalet eylemleri düzenlendi.

Son güncelleme: android-time 16:00 14.07.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more