Sözcü Plus Giriş

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye yaptırımı onayladı!

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütüne karşı başlattığı Barış Pınarı Harekâtı'nın sona ermesi için harekât ile ilişkilendirdiği Türk yetkililere ve bankalara yönelik yaptırım tasarısını kabul etti.

20:52 -
ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye yaptırımı onayladı!

Tasarının bugün Temsilciler Meclisi’nde görüşülmesi planlanıyordu.

Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Eliot Engel ve Komisyon’daki Cumhuriyetçilerin lideri Michael McCaul, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı askeri operasyonun “sona ermesi için” hazırladıkları yasa tasarı, Komisyon’da kabul edildi. Tasarı, operasyonla ilişkilendirilen Türk yetkililere ve savunma sektörüyle ilişkilendirilen bankalara yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

İLGİLİ HABERTrump: PKK, IŞİD'den daha kötüTrump: PKK, IŞİD'den daha kötü

Aynı yasa tasarısında, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasına yönelik yaptırım uygulanması maddesi de yer alıyor.

Tasarı yasalaşırsa Amerikan silahlarının, Suriye’de operasyon yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri’ne satışı engellenecek.

Engel, “Önerdiğimiz yaptırımlar Erdoğan’ı, uluslararası güvenliğe yönelik bu korkunç yıkımdan sorumlu tutacak. Kongre de Başkan Trump’ın kararının felaket sonuçlarına karşı iki partinin de desteklediği biçimde çalışmaya devam etmelidir” yorumunu yaptı.

McCaul da Türkiye’nin askeri operasyonunun “sivil ölümlere yol açtığını ve IŞİD’in yeniden doğuşuna yol açarak küresel güvenliği tehdit ettiğini” söyledi. Önceliklerini “IŞİD tutuklularının Suriye’deki cezaevlerinde tutularak ABD’ye tehdit olmasını engellemek” olarak açıkladı.

TRUMP’IN SURİYE KARARI DA OYLANDI

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Trump’ın, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmasıyla sonuçlanan Suriye’nin kuzeyinden asker çekme kararına karşı çıkan tasarıyı onayladı.

Tasarı, 354’e 60 şeklinde ezici bir çoğunlukla kabul edildi.

Türkiye’nin operasyonun durması yönünde çağrı yapan tasarı, ‘Suriyeli Kürtlerin desteklenmesi gerektiğini’ ön görüyor.

Son güncelleme: 23:17 16.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more