Ukrayna’ya satılan İHA’lara Rusya’dan ilk yorum

Rus Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna’nın Bayraktar model Türk yapımı insansız hava araçları satın almasına ilişkin olarak, “Kiev rejimine silah verilmesi Ukrayna’daki iç krizi kötüleştiren bir faktöre dönüşmemeli” uyarısında bulundu.

Ukrayna’ya satılan İHA’lara Rusya’dan ilk yorum

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’ya, Ukrayna’nın Türkiye ile Bayraktar TB2 model Türk yapımı insansız hava aracı (İHA) alımına ilişkin anlaşma imzalaması soruldu.

Zaharova, Kommersant gazetesine demecinde, “İki taraflı askeri-teknik anlaşmalar, her egemen devletin ayrıcalığıdır” diyerek şöyle devam etti:

Türkiye ve Ukrayna anlaştı! 12 tane Bayraktar alacaklar İlginizi Çekebilir Türkiye ve Ukrayna anlaştı! 12 tane Bayraktar alacaklar
“KİEV REJİMİNE SİLAH VERİLMESİ…”

“Buradaki sorun, Ukrayna’nın bir iç silahlı kriz, esasen de bir iç savaş yaşıyor olması. Bu iç krizin de uluslararası bir boyutu var. Zira sorunun çözümlenmesi için bir dizi ülke ile uluslararası kuruluş arabuluculuk yapmakta. Bunların hepsi de sorunun sadece barışçıl yöntemlerle çözümlesi gerektiğini söylüyor. Dolayısıyla Kiev rejimine silah verilmesi Ukrayna’daki iç krizi kötüleştiren bir faktöre dönüşmemeli.”

POROŞENKO: ERDOĞAN’LA ANLAŞTIĞIMIZ GİBİ

Sputnik’te yer alan habere göre, Ukrayna ordusu için Bayraktar model İHA’ların satın alındığı ilkin Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko tarafından duyurulmuştu. Poroşenko Twitter açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ukrayna ordusu için Türk yapımı Bayraktar TB2 İHA’ları satın alınmasına ilişkin anlaşma, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la anlaştığımız gibi imzalandı. Ukrayna ordusunu, NATO standartlarına uygun olan modern modelleriyle yeniden silahlandırmaya devam ediyoruz.”