Sözcü Plus Giriş

Venezuela’dan ‘her türlü saldırıya karşılık veririz’ açıklaması!

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Venezuela'ya karşı her türlü saldırı ya da müdahaleye karşı orantılı bir şekilde cevap vereceklerini bildirdi.

21:47 -
Venezuela’dan ‘her türlü saldırıya karşılık veririz’ açıklaması!

Arreaza, aralarında Rusya, Filistin, Suriye, Çin, Küba, Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerin temsilcileri ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşmeden sonra açıklama yapan Arreaza, toplantıda, BM Sözleşmesi’nde belirlenen diğer uluslara karşı tehdit ve güç kullanılmaması yönündeki uluslararası hukukun korunması için bir grup oluşturduklarını kaydetti. Arreaza, ABD’nin ekonomik yaptırımlarını eleştirerek, “Bu ambargonun bize maliyeti 30 milyar dolar” dedi.

İLGİLİ HABERVenezuela'ya ihracat 3'e katlandıVenezuela'ya ihracat 3'e katlandı

Venezuela’da insani kriz olmadığını savunan Arreaza, İngiltere Merkez Bankası’nın da Venezulea’nın 1,2 milyar dolar değerindeki altınlarının transferini reddettiğini belirterek, “Halkımızı yaptırımlara karşı koruyacağız.” diye konuştu. Arreaza, ABD’nin, ülkesinin barış ve egemenliğini tehdit eden bir tür “psikolojik savaş” yürüttüğünü vurgulayarak, ”Venezuela egemen bir ülke. Venezuela’nın hava, kara ve denizinin her milimetresini koruyacağız. Her türlü saldırı ya da müdahaleye cevabımız orantılı olacak.” değerlendirmesini yaptı.

İLGİLİ HABERSon dakika... Venezuela lideri Maduro, muhalif isme meydan okuduSon dakika... Venezuela lideri Maduro, muhalif isme meydan okudu

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise ABD’yi “insani yardımı siyasi bir kart olarak kullanmakla” eleştirdi ve “Askeri müdahale çok kötü bir gelişme olur.” ifadesini kullandı.

Son güncelleme: 21:55 14.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more