Sözcü Plus Giriş

2019 KPSS ÖSYM sonuç sorgulama sayfası… KPSS sonuçları açıklandı!

KPSS sonuçları için heyecan dorukta, ÖSYM tarafından https://ais.osym.gov.tr/ adresinde erişime açılması bekleniyordu ve açıklandı. Kamu görevlisi olmak isteyen adaylar KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvurabilecek ancak, bu kurum ve kuruluşların ilanlarında belirtmiş oldukları koşulları taşımaları gerekiyor. İşte öğlen saatlerinde açıklanan KPSS 2019 sonuçlarına dair detaylar haberimizde...

12:09 -
2019 KPSS ÖSYM sonuç sorgulama sayfası… KPSS sonuçları açıklandı!

KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adaylar bugün açıklanacak ve iki yıl boyunca geçerli olacak olan sonuçlar için bekleyişi sona erdi ve sonuçlar açıklandı. Uzun süredir sorulara ve cevaplara bakarak tahmini puanlarını hesaplayan adaylar bugün sonuçlara kavuştu. Sınav sonuçları, ÖSYM'nin internet sitesinden ilan edildi, aşağıdaki link üzerinden KPSS sonuçlarınızı sorgulayabilirsiniz…

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

2019 KPSS SONUÇLARI EKRANI

KPSS A GRUBU SONUÇLARI YAYINDA

Tam adı 2019 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Kültür, Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri) olan sınavın sonuçlarının duyurulmasıyla birlikte itiraz süreci başlayacak. Alımların gerçekleştirileceği tarihlerde ise adaylar bu puanlar üzerinden tercih işlemlerini yapabilecekler.

KPSS HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Kamu Personel Seçme Sınavı ya da kısaca KPSS, Türkiye’de devlet kurumlarına personel alımı için ÖSYM tarafından hazırlanıp uygulanan bir sınavdır. Daha önce memur alımı için yapılan Devlet Memurluğu Sınavı ya da kısaca DMS, 1999 yılında Kamu Personeli Yasası’nda yapılan düzenleme yapılarak Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı olarak adlandırılmış ve niteliği değiştirilmiştir. 2002 yılında yapılan isim değişikliği ile şimdiki adı olan KPSS ismini almıştır.

KPSS çatısı altında farklı kurumların ihtiyaçları doğrultusunda farklı sınavlar yapılmaktadır. KPSS çeşitleri şunlardır:

KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)
2016-KPSS Lisans (Alan Bilgisi)
KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)
KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi)
KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi)
KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)
Bu sınavların dışında kamu kuruluşlarına engelli personel alımı için de EKPSS yapılmaktadır.

Son güncelleme: 12:53 29.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more