Dolar/TL ne kadar oldu? İşte dolar kurunda son durum

Piyasa kamu bankalarının döviz satışları, Merkez Bankası'nın sıkılaştırma tedbirleri, S-400 füzeleri ve İstanbul seçimlerini izlerken dolar/TL güne 6.10'un altında başladı. Dolar/TL hafta sonunda 6.00'ın altına kadar gerilemişti.

Dolar/TL ne kadar oldu? İşte dolar kurunda son durum

Merkez Bankası’nın 150 baz puanlık sıkılaştırmasının yanı sıra TL’yi desteklemek için kamu bankalarının geçen hafta 4.5 milyar dolara ulaşan döviz satışlarının da desteğiyle dolar/TL hafta sonunda 5.95’li seviyelere gerilese de bu seviyelerde tutunamayarak dün 6.10 civarında çıktı. Dolar/TL saat 10.41'de 6.0550/6.0570 seviyesinden işlem görüyor. Dolar kurunun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Reuters: Türkiye S-400 alımı tarihini ertelemeyi düşünüyor İlginizi Çekebilir Reuters: Türkiye S-400 alımı tarihini ertelemeyi düşünüyor

ABD, Ankara’nın çalışma grubu önerisinin olası bir onayı karşılığında, Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin mevcut durumda Temmuz olarak planlanan teslim tarihinin ertelenmesini talep etti. Ancak üst düzey bir Türk yetkili, Ankara’nın S-400 alımı konusunda geri adım atmayacağına ilişkin yaklaşımını tekrar dile getirdi.

Dün satış baskısı ve dalgalanma TL’nin yanı sıra Borsa İstanbul ve CDS vb TL cinsi piyasalarda da hissedildi. BIST-100 endeksi gün içinde Ağustos 2018’den bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin ardından kayıplarının bir kısmını geri alsa da, günü yüzde 2.5 civarı kayıpla tamamladı.

HAZİNE İHALESİ, SANAYİ ÜRETİMİ, ZEW ENDEKSİ İZLENECEK

Bankacılar bugün Mayıs ayı iç borçlanma programını tamamlayacak olan Hazine’nin düzenleyeceği iki ihalenin, Mart ayı sanayi üretimi verilerinin ve Mayıs ayı Almanya ZEW eğilim endeksinin yakından izleneceğini söylediler.

Hazine, Mayıs ayında toplam 19.2 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 15.9 milyar TL’si piyasadan toplam 18.8 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması programlanıyor.

Hazine dün 8.75 milyar TL’si piyasadan olmak üzere 10.7 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi. İki yıllık gösterge tahvili ve 6 yıl vadeli değişken faizli tahvili yeniden ihraç edecek Hazine Mayıs ayını hedeflerine paralel tamamlaması için bugün 7.15 milyar TL’si piyasadan 8.1 milyar TL borçlanma yapması gerekiyor.

Hazine ihalelerinin lokal bankalar ağırlıklı ve Piyasa Yapıcı bankaların talepleriyle gerçekleşmesi beklenirken son dönemde oldukça azalan yabancı talebi ise yakından izleniyor. İhalelerde Hazine’nin borçlanma maliyetinin ise dün de olduğu gibi hatırı sayılır biçimde artması bekleniyor.

Altın fiyatları yükselişte! Gram ve çeyrek altın ne kadar? İlginizi Çekebilir Altın fiyatları yükselişte! Gram ve çeyrek altın ne kadar?

TCMB verilerine göre Hazine’nin toplam DİBS stokunun yurtdışında elinde tutanlara oranı, yani yabancı yatırımcının DİBS payı geçen haftaya ait güncel veriye göre yüzde 11.55’e gerilemiş durumda. Şubat 2019’da yüzde 15.3 olan bu oran 2013 sonundaki yüzde 26’ı seviyelerde olduğu düşünüldüğünde son 6 yıldır yabancıların sabit getirili menkul kıymet yatırımlarını ciddi şekilde azalttığı görülüyor.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 21.17 seviyesindeydi. Dün ise valörde son işlem yüzde 20.81 oldu. Bugün yeniden ihracı gerçekleştirilecek iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü son işlemlerde yüzde 24.36 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 24.93, son işlemde yüzde 24.01 seviyesinde bulunuyor.

Reuters’ın 6 kurumun katılımıyla yaptığı ankete toplam sanayi üretiminde Mart ayında yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış daralmanın yüzde 4.25 olması bekleniyor. Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretiminde takvimden arındırılmış yıllık daralma Ocak’ta yüzde 7.3, Şubat’ta 5.1 olmuştu.

Yurtiçinde seçimlerin yenilenecek olması ve ABD ile ilişkiler gibi lokal sebepler TL’yi baskılayan ana etkenler olmayı sürdürürken, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları küresel riskten kaçışı tetikleyerek, gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde de sert satış baskısını beraberinde getirdi.

TCMB’DEN BÜTÇEYE 40 MİLYAR TL AKTARILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Bir diğer taraftan ise Reuters’ta dün yer alan bir habere göre TCMB’nin 2018 karının bütçeye erken aktarılmasının ardından bütçenin daha fazla bozulmaması için bankanın 40 milyar liralık ihtiyat akçesinin de merkezi yönetim bütçesine aktarılması planlanıyor.

Ekonomistler, iç tüketimdeki yavaşlama, ekonomideki daralmanın ve seçim nedeniyle gündeme gelen bazı uygulamaların etkisiyle bütçede öngörülenden kötü bir tablonun gündemde olduğunu, tek seferlik gelirlerle bütçenin desteklendiğini vurguluyorlar. Bütçeye ilişkin güncel veriler ise yarın açıklanacak.

REUTERS