Bu zamla Osmangazi Köprüsü’nde rekabet eşitlendi!

Osmangazi Köprüsü'ne yapılan yüzde 45'lik fahiş zam gündemdeki yerini korurken vatandaşların köprüden geçişi ciddi anlamda sonlandırması bekleniyor. Kasım ayında iç hat seferlerini sonlandırma kararı alan fakat daha sonra bu kararından vazgeçen İDO, konu hakkında yaptığı açıklamada Osmangazi Köprüsü'nün ucuzluğuna vurgu yapmıştı ve durumu haksız rekabet olarak değerlendirmişti. Osmangazi Köprüsü'nü kullanarak İstanbul'dan Bursa'ya giden bir otomobil yakıt (dizel) dahil 200 TL harcayacak. Yenikapı'dan İDO bileti alan bir sürücü ise bilet alım tarihine göre 130 TL ila 200 TL arasında masraf yapacak. Eskihisar-Topçular hattı ile Bursa'ya ulaşan birinin yol masrafı yakıt dahil 112 TL olarak hesaplanıyor.

Bu zamla Osmangazi Köprüsü’nde rekabet eşitlendi!

İşletmesi özel şirkette olan Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu geçiş ücretleri, 2019 yılının ilk gününde artırıldı. Geçen yıl 71,75 TL olan otomobil geçiş ücreti, 2019 yılının ilk sabahı 103,05 TL'ye çıktı. Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyol geçiş ücretleri de zamlandı. Daha önce 5,5 TL olan Altınova- Orhangazi arası 11,5 TL, 7,40 TL olan Gemlik- Bursa arası 15,65 TL´ye yükseltildi.

Yapılan bu zamlar vatandaşları isyan ettirdi. Bir çok vatandaş sosyal medya hesabından zamlara tepki gösterirken enflasyon oranının bile iki katı kadar yapılan bu zamma anlam verilemedi.

İDO: HAKSIZ REKABET

İDO, kasım ayında iç hat seferlerini iptal edeceğini açıklamıştı. Şirketten konu hakkında yapılan 7 maddelik açıklamada alınan kararın en büyük nedeni olarak Osmangazi Köprüsü gösterilmiş ve, “TEPE+AKFEN+SOUTER+SERA 2011 yılında İDO ihalesine girmeden evvel Osmangazi Köprüsü’nün 2016 yılında açılacağını, geçiş fiyatının ise 2016 için 41 USD + %18 KDV olduğunu, bu fiyatın Karayolları tarafından Osmangazi Köprüsü'nün yapımcı firmalarına garanti edildiğini Karayolları ve OTOYOL A.Ş. tarafından akdedilen sözleşmeyi okuyarak bilgi sahibi olmuştur.

Osmangazi Köprüsü'ne büyük zam İlginizi Çekebilir Osmangazi Köprüsü'ne büyük zam

Bu fiyatlara göre tüm araçların Osmangazi Köprüsü’nden geçmeyeceği tarafımızdan öngörülerek, bu hattımızda 2016’dan itibaren önemli bir gelir kalemini fizibilitelerimize koyarak teklifimizi vermiştik. Ancak, köprünün açılması ile birlikte Bakanlar Kurulu Kararı ile yatırımcı firma OTOYOL A.Ş.’ye 2017 için 41 USD + %8 KDV x 40.000 araç parası ödenirken, araç geçiş ücretleri 70.75 TL + %8 KDV’ye düşürülmüştür. Bu kararlar Karayolları'nın yani devletin İDO ile rekabeti anlamına gelir ki bu kesinlikle “Adil” değildir. Haksız rekabete girmektedir.” ifadeleri kullanılmıştı. İDO daha sonra aldığı kararla iç hat seferlerini durdurma kararından geçici olarak vazgeçtiğini açıklamıştı.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ’NDE GEÇİŞ GARANTİSİ VAR

Osmangazi Köprüsü’ne yapılan bu yüksek zammın İDO’nun seferlerini canlandırma amacı taşıdığı yorumları yapıldı. Şöyle ki, köprüye yapılan yüzde 45 zam sonrası vatandaşların şehirler arası yolculuklarda Osmangazi Köprüsü yerine İDO’yu kullanacağı tahmin ediliyor. Günlük 40 bin araç garantisi verilen Osmangazi Köprüsü’nde işletmeci firmanın zarar etmesi mümkün değil. Köprüden geçen araç sayısı, verilen garantinin altında kalsa da aradaki fark Hazine’den yani vatandaşın cebinden şirkete ödeniyor.

ARAÇLA 200 TL’Yİ BULUYOR

İDO ile Bursa’ya gitmek şahsi araçla gitmekten daha ucuza geliyor. Örneğin ayın 15’inde İstanbul’dan Bursa’ya gitmek isteyen 4 kişilik bir aile İDO’nun Yenikapı’daki arabalı vapurlarını kullanarak toplam 170 TL’ye Bursa’ya gidebiliyor. Bu rakam bileti aldığınız tarihe göre daha da düşebiliyor.

İstanbul’dan Bursa’ya Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak gitmek isteyen 4 kişilik bir ailenin maliyeti ise yakıt (dizel) masrafıyla birlikte 200 TL’yi buluyor.

ESKİHİSAR-TOPÇULAR’DAN MASRAFI 112 TL

Öte yandan Eskihisar-Topçular hattını kullanarak Bursa’ya ulaşmak isteyen bir otomobil sürücüsünün yol masrafının ise 112 TL olması bekleniyor..

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...