23 Nisan resmi tatil mi? Yarın okullar tatil mi?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na sayılı günler kala veliler ve öğrenciler okullar tatil mi sorusunun cevabını araştırıyor. Hafta için gününe denk gelen 23 Nisan resmi tatil takvimi içerisinde yer aldığı için bankalar ve devlet kurumları kapalı olacak. Peki bu durum okulları kapsıyor mu? 23 Nisan 2019 resmi tatil mi? 23 Nisan Salı okullar tatil edilecek mi? İşte merak edilenler…

23 Nisan resmi tatil mi? Yarın okullar tatil mi?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her sene oluduğu gibi 2019 yılında da coşkuyla kutlanacak. 23 Nisan günü Türkiye’de resmi tatil olması nedeniyle öğrenciler ve veliler Salı günü okullar tatil mi sorusuna yanıt arıyor. MEB merak edilen okullar tatil mi sorusunu yanıtladı. İşte 23 Nisan’da okullar tatil mi sorusunun cevabı….

23 NİSAN’DA OKULLAR TATİL Mİ?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2019 yılında Salı gününe denk geliyor. 23 Nisan MEB’nin yayımladığı takvime göre resmi tatil günleri içerisinde yer alıyor.

Resmi tatiller listesi yayımlandı! 2019 Ramazan ve Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak? İlginizi Çekebilir Resmi tatiller listesi yayımlandı! 2019 Ramazan ve Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak?

 

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Millî Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.