CHP ve İYİ Parti’nin ‘tam kanunsuzluk’ başvurusu YSK’nın masasında

YSK, CHP ve İYİ Parti’nin tam kanunsuzlukla İstanbul seçimlerinin tamamının iptaline yönelik başvurusunu bugün karara bağlaması bekleniyor. Toplantının kurul üyelerinin gelmesiyle saat 14.00’da başlayacağı ifade ediliyor.

CHP ve İYİ Parti’nin ‘tam kanunsuzluk’ başvurusu YSK’nın masasında

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), geçtiğimiz haftalarda AKP ve MHP'nin İstanbul için olağanüstü itirazlarına yönelik başvurusunu neticelendirmiş ve tartışmalı bir kararla büyükşehir belediyesi seçiminin yenilenmesine karar vermişti. YSK, Seçim tarihini de 23 Haziran 2019 olarak belirlemişti.

Bu karar üzerine CHP ve İYİ Parti ise tam kanunsuzluk iddiasıyla YSK’ya yeni bir dilekçe verdi. Dilekçede, Sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlük nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi iptal edilmesine atıfta bulunularak, aynı usulle teşkil edilen sandık kurullarının görev yaptığı 24 Haziran seçimlerinin de iptal edilmesi talep edildi. 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasının iptalinin ve İstanbul'da gerçekleşen 39 ilçedeki tüm seçimlerin iptal edilmesine dair başvuru YSK'ya bildirildi.

Kurulun bugün toplanarak Millet İttifakı partilerinin bu başvurularını karara bağlaması bekleniyor. Toplantının kurul üyelerinin gelmesiyle saat 14.00'da başlayacağı ifade ediliyor.

ANKARA (İHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...