İBB’den Atatürk Portresi ve T.C. açıklaması

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ama YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu'nun makam odasına astığı vatandaşın derdini dinleyen Atatürk portresi, İçişleri Bakanlığı tarafından İBB başkan vekilliğine atanan Ali Yerlikaya'nın atanmasının ardından kaldırıldı. İBB'den yapılan yazılı açıklamada, İBB binasına asılan Türkiye Cumhuriyeti (T.C) ibaresi ile başkanlık makamına asılan Atatürk Portresi'nin kaldırıldığı yönündeki iddiaları yalanlandı

İBB’den Atatürk Portresi ve T.C. açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Saraçhane’deki başkanlık binasından T.C. yazısı ile başkanlık makamındaki Atatürk Portresi’nin kaldırıldığı yönündeki iddiaları reddetti. İBB ayırca, sosyal medya ile bazı basın kuruluşlarındaki yer alan iftiralarla ilgili yasal işlem başlatılacağını açıkladı.

İddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makam odasındaki Atatürk Portresi’nin bulunduğu yerden kaldırıldığı yönündeki bazı basın yayın organlarında yer alan haber ve iddialara ilişkin yapılan incelemede; Sayın Ekrem İmamoğlu tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilen Kubilay Bayrak ve Başkan Danışmanı Murat Ongun’un özel asistanı Burcu Ciner tarafından 07 Mayıs 2019 tarihinde Başkanlık makamındaki özel eşyalarla birlikte Atatürk Portresi de ‘şahsa özel' olduğu gerekçesiyle alınmıştır. Aynı yere yeni bir Atatürk Portresi konulmuştur. Cumhuriyetimizin banisi, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsiyetinin asılsız haberlere konu edilmesini ve bu tür art niyetli yaklaşımları esefle kınıyoruz” denildi.


Saraçhane'deki İBB binasının girişindeki T.C. ibaresinin kaldırıldığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığını belirten açıklamada, “ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Saraçhane Başkanlık binasında T.C. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yazısı yerinde durmaktadır. Sosyal medyada Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) ibaresinin kaldırıldığı yolunda yapılan mesnetsiz iddialara itibar edilmemelidir. Kamuoyunu yanlış yönlendirmeye, halkı kin ve nefrete sürükleyerek kaos oluşturmaya yönelik çirkin paylaşımlarda bulunanlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır” ifadelerine yer verildi.