Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da büyük emlak dolandırıcılığı operasyonu

İstanbul'da kurdukları emlak ofislerinde vatandaşları ev satma bahanesiyle yaklaşık 100 milyon lira dolandırdığı öne sürülen şebeke çökertildi.

Habip ATAM
11:50 -

İstanbul Emniyeti, Esenyurt ve Beylikdüzü'nde birçok kişinin bazı emlakçılar tarafından dolandırılarak mağdur edildiği şikayetleri üzerine çalışma başlattı. Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği (YAN-DOL) ekipleri, bazı emlak ofislerinin bir şebeke tarafından yönetildiğini belirledi.

GÜVEN VERMEK İÇİN KADIN ELEMAN

Araştırmada şebeke elebaşının ofislere uğramadığı da belirlendi. Güven vermek için kadın eleman çalıştıran, ofis binalarına tabela astıran şebekenin hiyerarşik yapısı ortaya çıkarıldı. “Kimliği Getir, Daireyi Götür” sloganıyla reklam veren, ev alım-satımı sırasında vatandaşları dolandırdıkları tespit edilen çeteye operasyon düzenlendi. Şebekenin tarla olan yerleri arsa olarak göstererek sattığı, 380 metrekare daire diyerek 150 metrekare ev sattıkları, lüks daireler göstererek bodrum kat tapusu verdikleri anlaşıldı.

110 VATANDAŞI ÇARPTILAR

Esenyurt’ta, Avcılar, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Başakşehir ve Arnavutköy’de 33 adrese eş zamanlı yapılan operasyonlarda 30 şüpheli gözaltına alındı. Çete tarafından dolandırılan 110 vatandaş olduğu öğrenildi. Vurgunun yaklaşık 100 milyon lira olduğu değerlendiriliyor.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 20 tapu, 40 çek-senet, 35 akllı telefon, çok sayıda bilgisayar belleği, taşınmaz gayrimenkul satış sözleşmesi ve müştekilerin isimlerinin ve müştekilerden dolandırılan meblağların yazılı olduğu notlar ele geçirildi.

Şüphelilerin emniyete götürüldüğünü öğrenen mağdurlar Asayiş Şube Müdürlüğüne akın etti. Şüphelilerin sağlık kontrolüne gönderildiği ve ardından yeniden emniyete getirildiği anlarda mağdurlar ve şüpheliler arasında hareketli dakikalar yaşandı. Kendilerini mağdur ettiklerini iddia ettikleri şüphelileri gören vatandaşlar küfür ve hakaretler yağdırdı, şüpheliler de aynı şekilde karşılık verdi.

BİZE ARSA YERİNE TARLA TAPUSU VERDİLER

Dolandırıcıların kendilerine arsa yerine tarla tapusu verdiğini belirten mağdurlardan Siyami Aktaş, şunları söyledi: Bize Çorlu'da güzel bir arsa gösterdiler. Biz de 3 bin – 4 bin metrekare olan alanı aldık ve parasını da ödedik. Benim kayınbiraderime 1 buçuk – 2 kilometre uzaklıkta çok ücra bir yerde bir arsayı tapulamışlar. Benim de 550 metrekarelik arsamı gasp edip, geri vermediler. Bize resmen tarla tapusu verdiler. Tamamen mağduruz. 190 bin TL'lik zararım var. Esenyurt'ta yaşayan vatandaşlara sesleniyorum, sağda solda gördüğünüz ilanlara inanıp dolandırılmayın. Biz onlardan sonuna kadar şikayetçiyiz.

Son güncelleme: 17:04 17.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more