Sözcü Plus Giriş

Kaybolan dağcıların ayak izlerine rastlandı!

Uludağ’da önceki akşam zirvede kaybolan 2 dağcıyı arama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 32 saati aşan süredir zor şartlar altında aranan 2 dağcının ayak izlerine rastlandı. Telefon irtibatı bulunmayan dağcıların Göller Bölgesi'ne ilerleme ihtimaline karşı bu bölgedeki aramalar yoğunlaştırıldı. Gece görüşlü ve ısıya duyarlı 2 'keşif uçağı' da aramalara katıldı.

20:59 -

Uludağ’da kaybolan dağcılar Efe Sarp ve Mert Alpaslan’ı arama çalışmaları, havanın kararmasıyla da devam etti.. 80 kişilik ekip, 32 saattir haber alınamayan 2 genci bulmak için, eksi 3 derece hava sıcaklığında çalışmalarını sürdürüyor.

AA

“HAVA SICAKLIĞI SIFIRIN ALTINDA 3 DERECE”

Arama-Kurtarma çalışmaları hakkında bilgi veren Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) Başkanı Fatih Işık, bölgede 50 metre aralıklarla iki ayak izine rastlanıldığını ancak bu izlerin dağcılara ait olduğu konusunda net bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti.

Efe Sarp ve Mert Alpaslan – AA

Işık şöyle konuştu:

”Şu an için, kayıp dağcılarla ilgili herhangi bir gelişme yok. Arazide yoğun bir arama çalışması var. Dün akşam saatlerinde aileler kayıp müracaatı yapmış. İlk etapta, jandarma ve AFAD ekipleri çalışmalarını yaptılar. Bu sabah itibarıyla çalışmalar devam etti. Şu an NAK, AFAD ve Jandarma arazide. Var gücümüzle arıyoruz. Kayıp dağcılara dair herhangi bir emareye ulaşamadık. Hava sıcaklığı şu an sıfırın altında 3 derece. Dolayısıyla oldukça soğuk ve bu da çalışmaları güçleştiriyor. Bölgede yetkili merciler tarafından cep telefonu sinyali alınmaya çalışıldı ancak bölgenin önü çok açık, farklı baz istasyonlarından farklı noktalardan sinyaller geliyor. Bu da yerlerinin tespiti noktasında sorun yaşatıyor. Yerlerinin tespiti konusunda net bir gelişme henüz yok. Oldukça uzak bölgelere kadar ulaşıldı. Arazi yapısı sebebiyle oldukça zorlayıcı bir güzergah. İnsan gücüyle arama yapıldığında çok zorlayıcı bir çalışma yürütülüyor.”

DHA

“AYAK İZİNE RASTLANDI”

Arama-Kurtarma çalışmalarına Jandarma Özel Harekat ekiplerinin de destek vereceğini kaydeden Işık, 50 metre aralıklarla bulunan ayak izleri ile ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı:

”Ayak izlerine rastlandı, ancak onların ayak izi olup olmadığına dair net bir bilgi yok. Saklıgöl bölgesinden iki çift ayak izi bulundu ama onlara ait olup olmadığını bilmiyoruz. Arama kurtarma ekipleri izleri takip ediyor. Dağcıların biri, dün akşam eşiyle görüşmüş. ‘Zirveye doğru yürüyüşe geçiyoruz.’ diye bilgi vermiş ve ondan sonra irtibat kesilmiş.”

GECE GÖRÜŞLÜ VE ISIYA DUYARLI UÇAKLAR, ARAMAYA KATILDI

Uludağ’da kaybolan dağcılar Efe Sarp ve Mert Alpaslan’ı arama çalışmalarında 232 saat geride kaldı. Hava koşulları dikkate alındığında zamana karşı mücadele sürdürülürken, arama-kurtarma çalışmalarına Tunceli’de bulunan Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı gece görüşlü ve ısıya duyarlı 2 ‘keşif uçağı’, Bursa’ya geldi. Uludağ semalarında dolaşan 2 uçak, Efe Sarp ve Mert Alpaslan’ı bulmak için arama çalışmalara havadan destek vermeye başladır. Bu arada bölgede bulunan 130 kişilik arama-kurtarma ekibi de, karadan arama faaliyetlerini sürdürüyor. DHA

Son güncelleme: 07:04 03.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more