Sözcü Plus Giriş

Skandal soru meclis gündeminde

SÖZCÜ’nün gündeme getirdiği, Beşiktaş’ta bulunan Anadolu liseleri arasında “Beşiktaş Yarışıyor” adıyla yapılan deneme sınavında sorulan ve bu semtlerde yaşayan çocukların “ezanı, ramazanı, kandili bilmediğini” içeren skandal soru Meclis gündemine taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, skandalla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soru önergesi yöneltti. İlgezdi, skandal soruyla ilgili soruşturma açılıp açılmadığını sordu.

Ali Ekber ERTÜRK
13:00 -
Skandal soru meclis gündeminde

SORUDAKİ AMACINIZ NE?

“Bu soruda kullanılan dil ve terimler, ayrıştırıcı, kin ve nefrete sürükleyicidir. Çocuklarımıza dokunmanıza ve nefrete yönlendirmenize asla izin vermeyeceğiz” diyen İlgezdi, şu soruları yöneltti:

– Bu sınav ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatmayı düşünüyor musunuz?

– Bu yarışmayı düzenleyenler ve soruyu hazırlayanlar kimlerdir? Bu kişiler tespit edilmiş midir? Haklarında bir işlem başlatılmış mıdır?

– Bu soru neden çocuklara sorulmuştur? Bu sorudaki ayrıştırıcı ifadeler neden dikkate alınmamıştır?

– Soruda belirtilen ilçelerdeki çocuklar neden hedef gösterilmiştir?

– “Yahya Kemal Beyatlı’nın eserinden” alıntı yapılması bu soruyu meşru mu kılmaktadır?

– Milli Eğitim Bakanlığı, “kindar nesil” yetiştirmeye devam mı etmektedir?

– Yıllarca bu topraklarda kardeşçe büyütülen bizler ve bizlerden öncekiler gibi saflık ve kardeşlik ile yetiştirmek varken neden çocukların akıllarına düşmanlık tohumları ekilmeye çalışılmaktadır?

– Bu soruyu soranların amacı nedir? Ne yapmaya çalışmaktadırlar?

İLGİLİ HABERSkandal sınav! Beşiktaş, Moda, Kadıköy'de yaşayan çocuklar ezanı bilmezlermişSkandal sınav! Beşiktaş, Moda, Kadıköy'de yaşayan çocuklar ezanı bilmezlermiş
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more