Sözcü Plus Giriş

Şüpheli ölümü Türkiye’yi ayağa kaldıran Rabia Naz’ın otopsi raporu ortaya çıktı

Giresun Eynesil'de evlerinin önünde yaralı bulunan ve hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan'ın (11) otopsi raporunun da olduğu savcılık dosyası, TBMM Araştırma Komisyonu'na ulaştı. Buna göre; Rabia Naz düşerek öldü.

Sozcu.com.tr
16:47 -
Şüpheli ölümü Türkiye’yi ayağa kaldıran Rabia Naz’ın otopsi raporu ortaya çıktı

Rabia Naz Vatan başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nun talebiyle küçük kızın ölümüne ilişkin otopsi ve savcılık dosyası, Meclis’e ulaştı.

DHA’nın haberine göre; otopsi raporunda, Rabia Naz Vatan’ın düşerek yaşamını yitirdiğinin belirtildi. Raporda, Rabia Naz’ın vücudunda ne tür hasarların yer aldığı da kaydedildi.

Rabia Naz’ın sol el tırnağındaki erkek DNA profilinin, baba Şaban Vatan ve ağabey Yaşar Mert Vatan’ın DNA profili örnekleri ile uyumlu olduğuna da raporda yer verildiği belirtildi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU ‘KANIT YOK' DEMİŞTİ
Resmi makamlarca Rabia Naz Vatan'ın apartmanın çatısından düştüğü ya da intihar ettiği ihtimalleri değerlendiriliyordu. Şaban Vatan ise bir otomobilin kızına çarptığını öne sürüyordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha önce olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar babanın iddialarını kanıtlayacak en ufak bulguya rastlamadık” demişti.

ADLİ TIP İKİ RAPOR GÖNDERDİ

Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanarak Meclis’e gönderilen iki ayrı raporda ise Rabia Naz Vatan’ın ölümünün genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu meydana geldiği ve bunların yüksekten düşme ile uyumlu olduğu kaydedildi.

Giresun Savcılığı’nın Meclis’e ulaşan dosyasında da ölümle ilgili ilk bulgular ve görgü tanıkları ile dinlenen kişilerin ifadeleri yer aldı.

Öte yandan 7 Ocak 2020’de yeniden çalışmalarına başlayacak komisyon üyelerinin, Eynesil’e araştırmada bulunmak üzere tekrar gidebileceği öğrenildi.

BABA VATAN GÖZALTINA ALINIP SERBEST BIRAKILDI

Geçen kasım ayında Rabia Naz Vatan'ın babası Şaban Vatan ve beraberindeki K.K., T.D. ve C.C.'nin, kendilerini Meclis Araştırma Komisyonu üyesi gibi tanıtıp soruşturmanın tanığı Mürsel Küçükal'ı ifadesini değiştirmeye zorladığı iddiasıyla 14 Kasım'da gözaltına alınmıştı.

Şaban Vatan ve üç kişi Adliye’den adli Kontrol Şartıyla serbest bırakılmıştı. Şaban Vatan hakkında soruşturmanın tanığı Mürsel Küçükal'ın evine yaklaşmama kararı verilirken, üç kişi hakkında ise yurt dışı çıkış yasağı konuldu.

RAPORDA ‘LASTİK İZİ’ ŞÜPHESİ

Olayla ilgili son olarak Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü tarafından Rabia Naz Vatan’ın olay günü giydiği kıyafetlerin morötesi (UV) ışık kaynakları kullanılarak detaylı incelendiği ortaya çıkmıştı. İncelemede Rabia Naz’ın kıyafetlerindeki bazı izlerin, “araç lastik izi” olabileceği belirtildi.

İLGİLİ HABERRabia Naz'ın kıyafetlerinde lastik izi bulunduRabia Naz'ın kıyafetlerinde lastik izi bulundu
Son güncelleme: 08:31 27.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more