Sözcü Plus Giriş

Türkiye’de yakalandı! 1 ton 745 kilo kratom!

Gümrük Muhafaza ekipleri Türkiye'deki havalimanlarında bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük uyuşturucu operasyonuna imza attı. İstanbul Havalimanı kargo terminalinde yapılan operasyonda, 1 ton 745 kilogramla rekor miktarda uyuşturucu madde ele geçirildi.

14:12 -

Dünyada bugüne kadar sayılı kolluk teşkilatı tarafından yakalanan yeni nesil uyuşturucu kratom, Türkiye’de ilk defa Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü birimlerince ele geçirildi.

‘RİSKLİ’ KARGO OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ

Operasyonda, ilk olarak Gümrük Muhafaza ekiplerince İstanbul Havalimanı kargo terminalinde bulunan eşyalar risk analizine tabi tutuldu. Bakanlığın bilgi sistemleri üzerinden yapılan çalışma neticesinde Endonezya’dan getirilen ve ABD’ye gönderilecek bir kargo “riskli” olarak değerlendirildi. Bunun üzerine söz konusu kargonun bulunduğu alana giden muhafaza memurları eşyayı incelemeye aldı.

YENİ NESİL UYUŞTURUCU: KRATOM

Yakalanan uyuşturucunun ağırlığının rekor miktarda oluşu yanında cinsi de dikkati çekti. Gümrük Muhafaza ekiplerince ele geçirilen uyuşturucunun yeni nesil “kratom” maddesi olduğu belirlendi.

KRATOM NEDİR?
Güneydoğu Asya'da literatürdeki adı 'mitragyna speciosa' olan ağacın psikoaktif özelliğe sahip yapraklarından elde edilen kratom son birkaç yıldır zehir tacirlerinin pazara sokmaya çalıştığı bir uyuşturucu. ABD Hastalık Önleme Merkezi (CDC), Temmuz 2016-Aralık 2017 arasında aşırı dozda kratom kullanımıyla ilgili en az 91 kişinin öldüğüyle ilgili bir rapor yayınladı.

ANALİZDEN GEÇİRİLDİ

Şüpheli gönderi öncelikle uyuşturucu tespiti konusunda uzman dedektör köpeklerle kontrol edildi. Dedektör köpeklerin tepki vermesi üzerine gönderiden numune alınarak, narkotik madde test kitinde analizden geçirildi. Analiz sonucu ele geçirilen 1 ton 745 kilogram ağırlığındaki uyuşturucuya el konulurken, konuya ilişkin soruşturma devam ediyor. (AA)

Son güncelleme: 16:28 13.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more