Sözcü Plus Giriş

Yeni askerlik sistemi: Erken terhisten kimler faydalanacak? Bedelli askerlik ücreti ne kadar?

Askerlik yaşı gelen asker adayını ilgilendiren yeni askerlik sistemi aynı zaman da vatani görevini yapan ve erken terhis imkanı bulunan gençler tarafından da araştırılıyor. Yeni düzenleme ile zorunlu askerlik 12 aydan 6 aya düşerken, 6 aylık süreyi tamamlamış olanlar ise erken terhis olabilecek. Yeni sistemde 20 yaşını doldurmuş ve 31 bin TL ödeyenler bedelli askerlik yapabilecek. İşte yürürlüğe giren yeni askerlik sistemi ve bedelli askerlik ile ilgili detaylar….

15:41 -
Yeni askerlik sistemi: Erken terhisten kimler faydalanacak? Bedelli askerlik ücreti ne kadar?

Yeni askerlik sistemi, yaşı gelen asker adayları tarafından araştırmaya devam ediyor. ‘Tek tip’ olarak da adlandırılan yeni askerlik sistemi ile 6 ayını dolduranlar erken terhis imkanı elde edebiliyor. Ayrıca yeni askerlik sistemiyle birlikte bedelli askerlik kalıcı hale geldi. Peki bedelli askerlik ücreti ne kadar? Erken terhisten kimler faydalanacak?

6 AYLIK ASKERLİK GÖREVİNİ TAMAMLAYANLARA ERKEN TERHİS OLABİLECEK

6 aylık askerlik görevini tamamlayanlar istemeleri ve uygun görülmeleri halinde askerlik hizmetine devam edebilecek. Bu kişilere 2 bin lira maaş verilecek. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır'da görev yapan askerlere ise ek bin lira verilecek.

Kanun düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle kışlalarda erken terhis çalışmaları da başladı. 6 aylık süreyi tamamlamış olan 100 binden fazla askerin terhis süreci başladı.

33 BİN TL ÖDEYEN BEDELLİ ASKERLİK YAPABİLECEK

Milli Savunma Bakanlığınca (MSB), bedelli askerlik 2019 yılı bedelinin 33 bin 230 lira ve 2019 yılı dövizle askerlik ücretinin 5 bin 442 avro olarak belirlendiği açıklandı.

Son güncelleme: 14:22 17.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more