Sözcü Plus Giriş

Renault, Nissan ile ortak bir şirket kurmayı hedefliyor

Fransa merkezli otomotiv üreticisi Renault´nun, Japonya merkezli Nissan´a iki şirketin eşit sayıda direktörünün bulunacağı bir ortak şirket oluşturmayı önereceği öne sürüldü.

12:05 -
Renault, Nissan ile ortak bir şirket kurmayı hedefliyor

Japon medya kuruluşu Nikkei´nin haberine göre, Renault ve Nissan arasındaki ortaklık boyut değiştirecek. Söz konusu öneri, Nissan´ın Renault´un birleşme önerisini geri çevirmesinin ardından yapıldı. Nissan´ın birleşmeyi geri çevirmesindeki ana nedenin, birleşmenin ardından oluşacak eşitsizliğin kalıcı olma endişesi olduğu açıklanmıştı. Halen, Renault´un şu an Nissan´da yüzde 43.3 hissesi, Nissan´ın da Renault´da yüzde 15 hissesi bulunuyor.

Bahsi geçen şirket önerisinde her iki firmanın da eşit sayıda yöneticisi bulunacak. Şu anki ortaklıkta Fransız hükümetinin yüzde 15 olan hissesi yüzde 7’ye düşürülmesi de öneriliyor. Bu yeni ortaklığın merkezi ise ne Fransa’da ne de Japonya’da olacak. Singapur bu konuda alternatif lokasyonlar arasında… Nisan ayının başlarında Renault’un Nissan’a yaptığı ortaklık iyileştirme teklifinin reddedilmesi, Fransız markayı yeni bir alternatif oluşturmaya itti. Renault, Nissan ile olan ortaklığının daha da güçlenmesini hedeflediği için yeni bir öneride bulundu.

İki şirket, Renault, Nissan ve Mitsubishi Alliance CEO´su Carlos Ghosn´un 2018´de tutuklanmasının ardından ittifaklarını güçlendirmeyi hedefliyor.

İLGİLİ HABERRenault Nissan Mitsubishi İttifakı'ndan yeni dönem!Renault Nissan Mitsubishi İttifakı'ndan yeni dönem!

(DHA)

Son güncelleme: 12:15 26.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more