Sözcü Plus Giriş

Tesla 702 milyon dolar zarar açıkladı

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin kurucusu ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk 2018 yılı şubat ayında Falcon Heavy'yi uzaya fırlatarak, uzay araştırmasında çığır açmıştı. Ancak Musk uzaya aracı gönderdikten sonra Tesla'da sular durulmuyor. Firmanın hisseleri düştü, satışları azaldı. Şimdi ise yılın ilk çeyreği için 702 milyon dolar zarar açıkladı. Şirketin gelirleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 37 azaldı.

10:45 -
Tesla 702 milyon dolar zarar açıkladı

Tesla, yılın ilk çeyreği için 702 milyon dolar zarar açıkladı. Şirketin gelirleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 37 azaldı. Tesla’nın duyurusundan önce Wall Street’te şirketin çok büyük miktarda bir zarar açıklaması beklentisi hakimdi. Ancak Tesla’nın zararı beklentilerin iki katından da fazla çıktı.

Açıklamadan hemen sonra Tesla’nın hisselerine sert satış gelse de hisse fiyatı kısa süre içinde yataya döndü. Şirket, geçen yılın son iki çeyreğinde üst üste kâr açıklamıştı. 2018’in son çeyreğinde Tesla 139 milyon dolar kâr, 7.2 milyar dolar da gelir elde ettiğini duyurmuştu. Şirketin hisseleri Nisan ayının 18’inde 273.66 USD iken son olarak 258.66 USD’ye geriledi.

‘TESLA İLK KEZ CİDDİ BİR REKABETLE KARŞI KARŞIYA’

Piyasa uzmanları, Tesla’nın zararını birkaç unsura bağlıyor. Bunlardan biri Ocak’tan itibaren, Tesla müşterilerine uygulanan 7,500 dolarlık vergi indiriminin yarıya düşürülmesi. Şirket, bu kararın satışlarına etkisini azaltmak için otomobil fiyatlarını 2,000 dolar indirmişti.

İkinci en önemli neden olarak da Porsche, Audi, Mercedes ve Hyundai’nin de elektrikli otomobil pazarına girmesi ve şirketin ilk kez gerçek bir rekabetle karşı karşıya olması gösteriliyor. Tesla CEO’su Elon Musk, açıkladıkları zarara rağmen şirketin önümüzdeki dönemlere ilişkin beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi. Musk, Tesla’nın ürettiği üç modele de büyük bir talebin olduğunu belirtti.

Şirket, Nisan ayı başlarındaki açıklamasında yılın ilk çeyreğinde 63,000 adet araç sattığını duyurmuştu. Bu, bir önceki çeyreğe göre yüzde 31’lik bir düşüş anlamına geliyor.

(DHA)

Son güncelleme: 12:18 25.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more