Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Bizim sessiz yelekliler!

7 Ocak 2019

Bir insanı vatanından kar zinciriyle kovalasan toprağını, güneşini, suyunu, havasını bırakıp başka bir ülkeye gitmez, gidemez. Yurtdışına bir haftalığına tatil yapmaya, güle oynaya gidiyoruz, üç günde vatan özlemi sarıyor.
Tamam!
Suriyeliler var.
Afganlar.
Afrikalılar.
Türkiye'ye geliyorlar.
Sor onlara!
Niçin vatanını bırakıyorlar?
Suriye'de yıkım oldu. Korkunç 6-7 yıl yaşandı. Yaşanıyor. Suriyeliler iç savaş acısının sonsuza kadar süreceğine inanmış oldukları için vatanlarından uzaklaştılar. Türkiye'ye gelen Suriyeli sayısı, son 5 yılda 3 milyon oldu. Bunun 2 milyonu 18'in altında çocukla genç arası insanlar. Yüzde 74'ü savaşta ya babasını ya annesini ya da ikisini birden kaybetmiş.
Can telaşı.
Ne yapsın!
Türkiye'ye sığınıyor.
Bizim Türk gençleri içinde iyi eğitimli, başarılı, parlak beyinli olanlar da vatanı bırakıp Avrupa'ya, ABD'ye, Kanada'ya gidiyorlar. Geçen hafta bir Amerikan gazetesi, “Ülkenin kuruluşundan bu yana ilk kez, kültür ve iş hayatına yön veren üst sınıf aileler Türkiye'yi terk ediyor. 2016-2017 yılları arasında en az 12 bin dolar milyoneri servetlerini de alarak yurtdışına gittiler” diye yazdı.
Haber ilgi uyandırdı.
Giden dolar milyarderleri içinde isimleri bilinen sanayici-tüccar aileler de var. Niçin gittiklerini açıklamadılar.
Susuyorlar.
Sessizce gidiyorlar!

★★★

Dolar milyarderlerinin Türkiye'yi bırakıp gitmelerinden öte iyi eğitimli uzman, araştırmacı, mühendis, doktor, üniversitede ders veren akademisyen, bilim adamının yurtdışına gidişi düşündürücü. Gelecekleri için korkuya kapılıp, içine düştükleri karamsarlığın öz vatanları Türkiye'de sonsuza kadar süreceğine inanmış olmalılar ki doğup büyüdükleri topraklardan kopup başka bir vatanda tutunmaya gidiyorlar. 2017 yılı içinde Türkiye'den yurtdışına göç edenlerin sayısı yüzde 42.5 artıp 253 bin kişiyi geçti.
Çoğunluğu genç.
Ve parlak beyinli.
İyi eğitimli insanlar.
Onlar sessizce gidiyorlar.

★★★

Önceki gün haber vardı.
100 süper beyin haberi.
Türkiye'nin ileri teknolojide yenilikler yapabilme becerisine ulaşmış büyük şirketleri ASELSAN, TÜBİTAK SAGE, TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİ'nde çalışan 100'e yakın Türk mühendis Türkiye'den Hollanda'daki teknoloji ve savunma şirketlerine gittiler.
Anlayana!
Susarak protesto ettiler.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk hükümeti yeni kurulmuş ve “yurtdışındaki bilim adamlarını, parlak beyinleri Türkiye'ye çekmek için destek paketi” açıklamıştı. Bu pakette; genç araştırmacılar için 500.000 TL, deneyimli araştırmacılar için 1.000.000 TL destek sağlanacağı” açıklanmıştı.
2 ay geçti
Gelen beyin duymadık.
100 süper beyin gitti.
Anlayana!
Bunlar bizim sessiz yelekliler! Cemil Meriç'in bir sözü vardı. Derdi ki “En korkunç sağır duymak istemeyendir.”

KALEMİN GÖR DEDİĞİ

Her 100 üniversiteliden 35'i ne istiyor?

Üniversitede okuyan öğrenci sayısı 7.5 milyonu aştı. Bir araştırma yapılmış; her 100 üniversite öğrencisinden 35'i “ilk fırsatta yurtdışına gitmeyi düşünüyorum” demiş. Niçin gitmek istiyorlar? Gelecek görmüyorlar. Adalete güvenmiyorlar. Türkiye'de beyin emeklerinin karşılığını alabileceklerini ummuyorlar. Aykırı bir şey söylediklerinde tutuklanıp hapse koyulacaklarını düşünüyorlar. Türkiye'de çok seslilik yok.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more