Corona virüsü aşısını çalmaya çalıştılar

İngiltere Siber Güvenlik Merkezi, bir açıklama yaparak, Rus siber korsanların Covid-19 aşısının ve salgınının tedavisinin formülünü çalmak için saldırıda bulunduğunu duyurdu. İngiltere Siber Güvenlik Merkezi, akademik kurumların ve farmakoloji kurumlarının saldırı altında olduğunu açıkladı.

Corona virüsü aşısını çalmaya çalıştılar

Corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında birçok ülkede aşı ve ilaç için çalışmalar devam ederken, İngiliz Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nden (NCSC) bir açıklama geldi.

İngiliz kurumun operasyon direktörü Paul Chichester, “Rus hackerlar İngiltere’deki aşı çalışmalarını, aşının formülünü, verilerini ve diğer detayları çalmak için girişimde bulundu. Bu hayati öneme sahip verileri çalma girişiminde bulundukları için kınıyoruz” dedi.

Yapılan açıklamada Rus istihbarat birimlerinin de bu saldırının bir parçası olduğu öne sürüldü.

NCSC’den yapılan açıklamada saldırıların halen devam ettiği ve grubun aralarında spear-phishing (şifre avcılığı) ve kötü amaçlı yazılımların da bulunduğu birçok yöntem ve aracı kullandığı belirtildi. NCSC’den yapılan açıklamada “Corona virüsü salgınıyla ilgili istihbarat bilgilerine ulaşmak isteyen APT29 büyük ihtimalle corona virüsü aşısı için araştırma ve geliştirme yapan kuruluşları hedef almaya devam edecek” denildi.

Rusya hükümeti ile ilişkilendiren Cozy Bear grubunun 2016 seçimlerinde ABD’li Demokrat Parti’ye gerçekleştirilen siber saldırının da arkasında olduğundan şüpheleniliyor.

ABD Corona İngiltere operasyon Rusya saldırı son dakika