Sözcü Plus Giriş

Corona virüsünde en acı rekor: 47 binden fazla insanda Covid-19 çıktı

Corona virüsü salgınının merkez üslerinden biri olan ABD'de son 24 saat içerisinde 44.358 insanda corona virüsü tespit edildi... Vaka sayısının ülke tarihinin en yüksek verisi olduğu açıklanırken 7 günlük vaka sayısı ortalamasının da 13 Haziran'dan beri ikiye katlandığı belirtildi. Reuters haber ajansı ise 47 binden fazla insanda corona virüsü tespit edildiğini duyurdu. Öte yandan ABD, remdesivir isimli ilacın 3 aylık bütün stoklarını satın aldı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:53, 06/07/2020
Corona virüsünde en acı rekor: 47 binden fazla insanda Covid-19 çıktı

ABD’de corona virüsü kabusu artıyor… Covid Tracking Project isimli oluşum, ülkede son 24 saat içerisinde 44.358 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu.

Açıklamayı Twitter üzerinden yapan kuruluş, 7 günlük ortalama vaka sayısının da 13 Haziran’dan beri ikiye katlandığını açıkladı. Yetkililer 21 Nisan’dan beri en yüksek sayının açıklandığını belirtirken, New York Times’ın haberinde bu hafta içerisinde 3 kez en yüksek veri açıklayan ülkede bu seviyenin yeni bir rekor olduğu belirtildi.

New York Times’ın hazırladığı analizde ABD’deki vaka sayısının son 2 hafta içerisinde yüzde 80 arttığı da belirtildi. Hafta sonu açıklanan verilerde Amerika Birleşik Devletleri genelinde Connecticut ve Rhode Island haricindeki 36 eyalette vaka sayısında artış yaşanmıştı.

HAZİRAN AYINDA İKİYE KATLANDI
Öte yandan dünyanın önde gelen haber ajanslarından Reuters, ABD’de son 24 saat içerisinde vaka sayısında rekor kırıldığını duyurdu. Reuters’ın haberinde ülkede sadece salı gün 47 binden fazla vaka tespit edildiği vurgulandı.

Salgının başladığı günden beri en yüksek sayı açıklanırken California, Teksas ve Arizona eyaletlerinin salgının merkezi olduğu da belirtildi. Corona virüsü vaka sayısının haziran ayı boyunca en az 10 eyalette iki kat arttığı aktarılırken Teksas ve Florida’nın bu alanda başı çektiği de vurgulandı.

HER 4 ÖLÜMDEN 1’İ ABD’DE
Güncel verilerle birlikte ABD’de 2.6 milyondan fazla Covid-19 vakası tespit edilirken ülkede Covid-19’a bağlı ölüm sayısı da 127.410’a çıktı.

Dünya çapında 10.5 milyondan fazla vaka varken ve 510 binden fazla insan yaşamını yitirirken ABD’de yaklaşık 127.410 insanın Covid-19’dan öldüğü belirtildi. Bu verilere göre dünyadaki her 4 Covid-19 bağlantılı ölümün 1’i ABD’de kayıtlara geçiyor.

TRUMP BÜTÜN COVID-19 İLAÇLARINI ALDI
Öte yandan ABD’nin corona virüsüne iyi gelen remdesivir isimli ilacın bütün stoklarını satın aldığı açıklandı… Gelecek 3 aylık bütün stokları satın alan ABD böylelikle Birleşik Krallık, Avrupa ve dünyanın geri kalanının ilaç stoğunu da satın almış oldu.

Gilead tarafından geliştirilen ve Covid-19 tedavisinde ABD’li yetkililerin onay verdiği ilk ilaç olan remdesivir, hastaların iyileşme sürecini hızlandırıyor. Şirketin ürettiği ve piyasaya sürdüğü 140 bin doz bütün dünyaya dağıtılırken bunların tükendiği belirtildi. Trump yönetiminin 500 bin doz satın aldığı açıklanırken bu sayı, şirketin Temmuz ayında ürettiği bütün ilaçlara ve Ağustos ile Eylül ayında üretilen ilaç kapasitesinin de yüzde 90’ına denk geldiği belirtildi.

Yayınlanma Tarihi:07:19,