Dünya Sağlık Örgütü’nden corona uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü, 9 milyondan fazla vakanın olduğu corona virüsü ile ilgili flaş bir açıklama yaptı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Salgın halen hız kazanıyor. Birlik olmazsak bu salgını yenemeyiz" ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nden corona uyarısı

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü dün kritik açıklamalar yaptı. Corona virüsü salgını dolayısıyla sık sık gündeme gelen Dünya Sağlık Örgütü’nün Genel Direktörü Tedros Adhanım Ghebreyesus, katıldığı bir sanal zirvede konuştu.

DSÖ’nün Genel Direktörü, Güney ve Kuzey Amerika’da ve özellikle Brezilya’da hem vaka sayısının hem de ölüm sayısının hızla arttığını söyledi. Ghebreyesus, Melbourne ve Lizbon ile birlikte Pekin gibi noktalarda da salgınların başladığını hatırlatarak, “Salgın hızlanmaya devam ediyor. Dünyanın karşılaştığı en büyük tehlike 465 binden fazla insanı öldüren ve 9 milyonu hasta eden salgın değil, küresel olarak birlikte ve beraberlik gösteremememiz ve küresel liderlik eksikliği” dedi.

Ghebreyesus, “Bölünmüş bir dünyada bu salgını yenmemiz mümkün değil. Salgının politik alana çekilmesi bunun hız kazanarak artmasına ve yayılmasına sebep oldu” ifadesini kullandı.

AKILLARA TRUMP’I GETİRDİ
Ghebreyesus’un sözleri akıllara birkaç ay önce ABD Başkanı Donald Trump’ın DSÖ’yü, “Çin’le yakın ilişkiler içinde olmakla” suçlamasını getirdi. Corona virüsünün ABD’de hızını artırdığı dönemde ABD Başkanı Trump, Çin’in DSÖ üzerinde çok büyük bir etkisi olduğunu söylemiş ve ABD’nin DSÖ’ye ayırdığı fonu askıya alma kararı almıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Amerika Birleşmiş Milletler Brezilya Çin Corona Donald Trump Dünya Kuzey Amerika Ölüm Sağlık son dakika
Loading...