Sözcü Plus Giriş

EBA TV 24 Eylül canlı ders saatleri belli oldu! İşte günün ders programı…

EBA TV'de canlı dersler sürüyor. Uzaktan eğitimde öğrenciler EBA'ya yoğun ilgi gösterirken, geçiğimiz gün erişim sorunu yaşanmıştı. MEB ise yaptığı açıklamayla siber saldırı yaşandığını ve sorunun kısa sürede çözüldüğünü ifade etmişti. EBA TV'de devam eden canlı ders saatlerini ve 24 Eylül tarihli ders programını sizler için hazırladık...

Güncellenme: 00:06, 24/09/2020
EBA TV 24 Eylül canlı ders saatleri belli oldu! İşte günün ders programı…

Milli Eğitim Bakanlığı’nın en fazla kullanılan eğitim portalı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile uzaktan eğitim alan öğrenciler için günün ders programı açıklandı. Son zamanlarda yoğun olarak kullanılan EBA’da canlı ders anlatımlarını mobil uygulamayla da takip etmek mümkün.

24 EYLÜL EBA TV DERS PROGRAMI VE CANLI DERS SAATLERİ

İLKOKUL

ORTAOKUL

LİSE

MEB’DEN EBA’DAKİ ERİŞİM SORUNUNA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

 “22 Eylül Salı günü EBA'da yaşanan teknik sorun) Eş zamanlı kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak 08.30 – 12.00 saatleri arasında aralıklı olarak bazı kullanıcılar tarafından karşılaşılan erişim sorunları, vakit kaybetmeksizin yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırılmıştır.

 22 Eylül itibarıyla uygulamaya alınan canlı ders zaman çizelgesindeki yeniliklerle, bir öğrencinin gün içerisinde işleyebileceği canlı ders sayısı büyük oranda artırılmıştır. Bu uygulamayla, TRT EBA TV yayınlarına ilave olarak, öğrencilerin günlük ders programının tamamına yakınını canlı dersler aracılığıyla öğretmenleriyle etkileşimli olarak yapması amaçlanmıştır. Söz konusu uygulamanın ilk günü olması sebebiyle eş zamanlı kullanıcı yoğunluğu oluşmuştur.

HİZMET KALİTESİ ETKİLENEBİLİYOR

Eş zamanlı kullanım kaynaklı ortaya çıkan durumla ilgili tespitler anlık olarak yapılmış ve aynı gün iyileştirmeler devreye alınmıştır. Bu kapsamda öğrencinin, dersin başlamasından 30 dakika öncesine kadar kolaylıkla sisteme erişerek doğrudan canlı dersine katılabilmesini sağlayacak “Hızlı geçiş” özelliği iyileştirilmiştir. Bunun yanı sıra, yeni dönem açılışı ile çok yüksek kullanım trafiklerine ulaşan EBA, küresel ölçekte dikkat çekerken siber saldırılara da maruz kalmakta ve hizmet kalitesi etkilenebilmektedir.

BİRDEN FAZLA SİBER SALDIRI

 DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırılarını izleme raporlarına göre söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği görülmüştür. Bu durumun erken farkına varılması ile anında gerçekleştirilen müdahaleler neticesinde 2 saat içerisinde EBA Platformu ve EBA Canlı Ders sistemi normal hizmet sunmaya devam etmiştir.

EBA Sistemleri 7/24 kontrol merkezi ile izlenmekte ve kesintisiz hizmet sunumu için gerekli müdahaleler yapılmaktadır. 22 Eylül öğleden sonra ve 23 Eylül tarihlerinde benzer kullanım yoğunluğuyla karşılaşılmasına rağmen herhangi bir sorun olmaksızın öğrenci, veli ve öğretmenlerimize hizmet sunulmaktadır.”

TÜM GÜNLERİN DERS PROGRAMI

Aşağıdaki linklere tıklayarak tüm günlerin ders programlarına erişebilirsiniz.

İLKOKUL

ORTAOKUL

LİSE

EBA TV CANLI YAYIN LİNKLERİ

Aşağıdaki linkler üzerinden okul seviyenizi seçerek EBA TV canlı yayınlarına erişim sağlayabilirsiniz.

EBA TV İLKOKUL İZLE

EBA TV ORTAOKUL İZLE

EBA TV LİSE İZLE

Yayınlanma Tarihi:00:04,