Sözcü Plus Giriş

Ortaokul ve liseler ne zaman açılacak?

İlkokul ve okul öncesi sınıfı öğrencilerinin okula başlamasının ardından gözler ortaokul ve liselere çevrildi. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaokullar ve liselerin vaka sayısının seyrine göre yüz yüze eğitime geçeceğini söyledi.

Güncellenme: 11:16, 22/09/2020
Ortaokul ve liseler ne zaman açılacak?

Corana virüsünün etkisini arttırdığı Mart ayından bu yana en çok olumsuz etkilenen alanlardan biri olan eğitimde aylar sonra ilkokul öğrencileri okula adım attı. Eğitimine evinde devam eden ortaokul ve lise öğrencileri ise “okullar ne zaman açılacak” sorusunun yanıtını araştırmaya başladı.

ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLER OKULA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

18 Eylül’de sona erecek olan online eğitimin ardından ilkokul 1. sınıf ve okul öncesi sınıflar yüz yüze eğitim gerçekleştirecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada, gerekli tedbirler alınarak başlayacak olan yüz yüze eğitimde diğer sınıflar ile ilgili değerlendirmelerin birkaç hafta sonra yapılacağını, vaka sayısının seyrine göre yüz yüze eğitime geçeceğini söyledi.

FOTO: DEPOPHOTOS / MEB'in yayımladığı genelgeye göre, okulların açılış tarihi 31 Ağustos 2020 tarihi olarak belirlendi. Okulların kapanış tarihi ise 18 Haziran 2021.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL OLACAK?

Geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “1. sınıfların alışması açısından 2+5 şeklinde sayıyı azaltarak yani 2 gün devam 5 gün okula gitmeme şeklinde bir uygulama gündeme gelebilir. 2. sınıfların olup olmayacağı konusu önümüzdeki hafta salgının seyriyle netleşmiş olur, 8 ve 12’lerle ilgili ne zaman başlayacağı veya başlayıp başlamaması konusu haftaya gündeme alınacak” ifadelerini kullanmıştı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM ZORUNLU MU?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, devamsızlık durumu ve yüz yüz eğitimin hakkında şunları söyledi;

* Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır.

* Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı tavsiye kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacaktır ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır.