Sözcü Plus Giriş

Mayıs ayı kira artış oranı belli oldu! Mayıs ayında kiraya ne kadar zam gelecek?

Mayıs 2020 kira artış oranı belli oldu. Kiracılar şimdi kira artış oranının ne kadar olduğunu merak ediyor. Enflasyonun açıklanmasıyla beraber kira artış oranı da yeniden hesaplandı. Peki Mayıs ayında kiralara yüzde kaç zam gelebilecek?

10:50 -
Mayıs ayı kira artış oranı belli oldu! Mayıs ayında kiraya ne kadar zam gelecek?

2020 yılı Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Mayıs ayı kira artış oranları da belli oldu. Açıklanan rakamlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması 2020 Mayıs ayı resmi kira artış oranı olarak uygulanacak.

MAYIS AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLDU?

2020 yılı Ocak ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Şubat ayı kira artış oranları da belli oldu. Açıklanan rakamlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması 2020 Şubat ayı resmi kira artış oranı olarak uygulanacak. TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına bakıldığında ise yüzde 14.52 rakamı ortaya çıktı.

NASIL HESAPLANIR?

Yeni Ekonomi Paketi kapsamında kira zamları artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre değil, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirleniyor. Ancak açıklanan bu rakam ev sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek tavan zam oranı oluyor. (İHA)

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more