Sözcü Plus Giriş

Suudi Arabistan neden bir petrol savaşı başlattı?

Suudi Arabistan, Rusya ile anlaşamayınca tek başına petrol üretimini artırarak piyasada petrolü bollaştırma kararı aldı ve brent petrolün varil fiyatı 32 dolara kadar düştü. Peki genç Veliaht Prens Selman'ın aklından neler geçiyor? Suudi Arabistan petrol üretimini neden kısmak istiyor? Rusya neye karşı çıkıyor? ABD bu krizden nasıl etkilenir? Krizin Türkiye'ye etkisi ne olacak? Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın önümüzdeki günlerdeki hamleleri merak ediliyor... İşte 5 maddede 2020 petrol savaşı...

Sozcu.com.tr
13:16 -
Suudi Arabistan neden bir petrol savaşı başlattı?

1) Suudi Arabistan neden petrol fiyatlarını düşürüyor?

Financial Times’ta yer alan bir analize göre; Suudi Arabistan corona virüsten dolayı petrolün satışının etkilenmemesi adına fiyatların belirleyicisi olmak istiyor. Ekonomisi petrole bağlı olan Suudi Arabistan fiyatları düşürerek daha az kâr ederek de olsa petrol satışlarını artırmak istiyor.

2) Rusya neden petrol fiyatlarını düşürmek istemiyor?

Rus yetkililer corona virüsün ekonomik etkilerini tam olarak görmeden petrol fiyatlarını düşürmek istemiyor. Rusya aynı zamanda dünyanın en büyük petrol üreticisi ABD'yi de zor durumda bırakmak istiyor.

Son bir haftadaki brent petrol fiyatlarının seyri. Grafik: Trading Economics

3) ABD krizden nasıl etkilenecek?

Kaya petrolü üretimiyle birlikte dünyanın en büyük petrol üreticisi olan ABD'de özellikle kaya petrolü sektörü kârlılıkta zorlanıyor. Bu fiyat düşüşü ile sektörün iyice etkilenmesi bekleniyor. Kaya petrolü sektöründe elde edilen gelir son derece azdı, şimdi daha azaldı. Enerji şirketlerinin borçları ve banka kredileri var. Bu ABD ekonomisinin geneli için de bir risk. Trump için petrol fiyatlarının düşmesi de ayrıca bir risk unsuru. Trump'ın oy deposu olan Teksas ve Kuzey Dakota eyaletlerinin ekonomisi petrole bağlı ve fiyat düşüşleri o eyaletleri kötü etkileyecek.

4) Fiyatlar düşmeye devam edecek mi?

Corona virüsü hakkındaki her gelişme petrol fiyatlarını yakından etkiliyor. Virüse bağlı olarak başta Çin'de yaşanan üretim aksamaları petrol talebini azaltıyor ve üretim düşüyor. Şu an için uzmanlar fiyatların düşmeye devam edip etmeyeceği hakkında yorum yapmaktan kaçırıyor. Suudi Arabistan'ın ne kadar süre daha petrol fiyatlarını düşük tutacağı merak ediliyor.

5) Türkiye krizden nasıl etkilenecek? 

Corona virüsü nedeniyle düşüşte olan petrol fiyatları Suudi Arabistan ve Rusya arasında yaşanan anlaşmazlığa bağlı olarak tarihi düşük seviyelere indi. Peki şimdi ne olacak? Yaşanan bu durum Türkiye’yi nasıl etkileyecek? İlk etapta benzin ve motorinde 1 TL’ye yaklaşan indirimler beklenirken, uzmanlar sürecin uzun sürmesi durumunda, Türkiye’nin hem petrol hem de gaz ithalat faturasının azalacağı görüşünde. Türkiye’nin yıllık enerji ithalatı ise 40 milyar dolar seviyesinde.

İLGİLİ HABERKüresel petrol krizi Türkiye'yi nasıl etkiler?Küresel petrol krizi Türkiye'yi nasıl etkiler?
Son güncelleme: 13:55 09.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more