Köylüler ısrarlı… Çorum’da aslan peşinde!

Çorum'un Bayat ilçesine bağlı Aşağı Emirhalil köyünde yaşayanlar büyükbaş hayvanlarının aslanlar tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Köye fotokapanlar yerleştirilirken, köylüler de tüfek ve dürbünlerle arazide olduğu iddia edilen aslanı arıyor. 

Köylüler ısrarlı… Çorum’da aslan peşinde!

Çorum’un Bayat ilçesine bağlı Aşağı Emirhalil köyüne yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıktaki merada sürüde otlayan 2 büyükbaş, yabani bir hayvan saldırısında öldü. Sürünün Afganistan uyruklu çobanı, saldıran hayvanın aslan olduğunu ve cep telefonu kamerası ile fotoğrafını çektiğini iddia etti.

İDDİALAR ARTTI

İki kadın da ot toplamak için aynı bölgeye gittiklerinde aslana benzeyen bir yabani hayvan gördüklerini söylerken kayıp hayvanlarını aramak için bölgeye giden iki kardeş de aynı yerde yavru aslan gördüklerini iddia etti.

(FOTO: DHA)

Bunun üzerine köy muhtarı Hasan Durak, jandarmaya haber verdi. Aslanın görüldüğü iddia edilen ve öldürülen hayvanların bulunduğu sazlık alanda jandarma tarafından arama yapıldı. Ayrıca bölgede Drone’la da havadan tarama yapıldı.

DÜRBÜN VE TÜFEK

Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerince bölgeye 3 fotokapan yerleştirildi. Henüz bir bulguya ulaşılamazken, köyde yaşayanlar, aslan iddiası nedeniyle tedirgin oldu.

(FOTO: DHA)

Bölge halkı, zaman zaman köyün çevresinde dürbünle ve tüfekle arama yapıyor.

Tarlaya hasat yapmaya giderken de korktuklarını dile getiren kişiler, hasat ve hayvan otlatma için araziye yalnız gitmediklerini söyledi.

MUHTAR ANLATTI

80 haneli yaklaşık 150 kişinin yaşadığı Aşağı Emirhalil köyünün muhtarı Hasan Durak yaşananları şöyle anlattı:

* Hayvanlarımıza saldırı oldu ve leşleri bulundu. Öncelikle çobanımız gördüğünü söyledi bir yabani hayvanın sürüye saldırdığını söyledi ve daha sonra da fotoğrafını çekti.

* Ben de jandarmayı arayıp fotoğrafı gönderdim. Fotoğrafı görenler aslan olduğundan şüphelendi. Bunun üzerine jandarma buraya geldi, arama yaptı.

(FOTO: DHA)

YİNE GÖRÜLMÜŞ

* Fotokapanlar yerleştirildi bölgeye. Drone da uçurdular. Aslanın yavrusunu görenler de oldu. Vatandaşlarımız tedirgin. Fotoğrafı gördüğümde aslana benzettim.

* Gereken bütün önlemlerin alınmasını istiyoruz. Köylülerimiz hayvanlarının otlak yerlerine yalnız gidemiyorlar, korkuyorlar.

* Jandarma da burada tarama yapıyor ama henüz bir sonuç çıkmadı. Dün akşam karşıdaki Töyhane köyünde de çeltik tarlasında çalışan vatandaşlarımız yine aslanı görmüşler.

2 AYDIR SÜRÜYOR

Halis Durak, 2 aydır köyde bu olayın yaşandığını dile getirerek şunları söyledi:

* Yabani ot toplamaya giden kadınlar, bu hayvanı görüyor ancak kurt sanıp dönüyorlar. Daha sonra büyükbaş hayvan sürüsüne saldırıyor. Çobanımız görüyor.

* Ardından 2 hayvan saldırıda telef oluyor ve daha sonra da aslan yavruları görülüyor. Gören korkup kaçıyor. En son çoban fotoğrafını çekiyor.

* Ben kesinlikle aslan olduğuna inanıyorum. Dün akşam yine başka bir köyde daha görülmüş aynı hayvanı. Hepimiz korkuyoruz.

* Bu mera bizim için önemli ama hayvanlarımızı oraya götüremiyoruz. Hepimizde tedirginlik var. Fotokapanlardan sonuç çıkmasını bekliyoruz.

“YÜZÜNÜ GÖRDÜM”

Aslan yavrusu gördüğünü iddia eden Mehmet Buyruk ise şöyle konuştu:

* 10 gün önce bir hayvanımızın ayağı sakattı, sürüyle giden hayvanımız geri gelmedi. Biz de onu aramak için bölgeye gittik. Bu sırada motorun önüne sarı renk aslan yavrusu çıktı.

* Korktuk biz de motoru hızlandırdık hemen kaçtık. Babam, ağabeyim ve çoban gördük. Hayvanın yüzünü net gördüm. Gördüğümüz yer köye yaklaşık 1 kilometre.

* Hayvanlarımızı oraya götürmüyoruz çok tedirginiz. Hasat dönemi herkes tarlalarda çalışıyor hepimiz tedirginiz, korkuyoruz. Biz de aradık ama bulamadık. (DHA)

'Aslan' alarmı... 4 büyükbaş hayvan parçalanmış halde bulundu İlginizi Çekebilir 'Aslan' alarmı... 4 büyükbaş hayvan parçalanmış halde bulundu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...